| anhonim a întrebat:

Sunt curios ce parere aveti despre achizitia de haine. Considerati ca merita investiti banii in haine mai scumpe, mai de calitate (de firma) sau preferati hainele mai ieftine? Daca doriti argumentati si raspunsul.

14 răspunsuri:
| victor334 a răspuns:

Prefer hainele de firmă, deoarece sunt de calitate, așa dacă cumperi haine ieftine sunt de proastă calitate

| i0oana a răspuns:

Din punctul meu de vedere,ca si fata pun mare accent pe felul cum ma imbrac si pe calitatea hainelor. Mi se pare normal acest lucru,pana la urma este vorba de imaginea noastra si trebuie sa acordam atentie si o buna parte din buget. Asa cum eu pun mare accent pe imagine, pe haine asa as avea pretentia sa faca si prietenul/iubitul meu, ba chiar si ceilalti amici, in special membrii grupului nostru. Este si o vorba "haina il face pe om". In concluzie eu sunt pentru haine de calitate, nu neaparat de firma. Sa fie frumoase si de calitate...

| Daianaa a răspuns:

Normal ca se merita sa dai bani pe haine de calitate. Chiar daca sunt mai scumpe dar macar stii ca rezista, decat sa dai mai putini bani pe haine care in 2 sapt se deterioreaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prefer orice imi place. Dar cumparaturi fac totusi de la mall din obisnuinta. Adica nu obisnuiesc sa ma duc sa caut cele mai ieftine magazine. Acum ca si bani nu pot sa zic ca imi convine sa dau prea mult. Depinde. Cel mai mult sunt dispus sa dau pe incaltaminte. Dar in limitele unui om de rand. Nu sunt nici milionar sau nu stiu ce star sa dau jdemii de euro.

| AlupeiLarisaAndreeaDF a răspuns:

Dupa parerea mea, e mai bine sa iti cumperi niste haine de calitate, care sa iti placa foarte mult si pe care ai cu ce sa le asortezi, haine care au o durata mai mare de viata. Nu sunt tocmai "contra hainelor ieftine", am si eu de acestea in dulap, insa prefer sa achizitionez haine de calitate.Pe de alta parte, optez cateodata si pentru haine ieftine, mai ales daca mi place cum stau pe mine. Pentru mine nu coteaza pretul hainelor, ci conteaza sa imi placa, sa ma simt bine in ele, sa am cu ce le asorta si sa nu fie "de unica folosinta " laughing.

| DragoNiel a răspuns:

Cum s cumperi haine scumpe in tar asta daca nu sunt banii? explicati-mi si mie cum sa imi cupar haine scumpe daca eu am 25 aproape 26 si nu imi gasesc de munca. cauti sa te anganjezi si nu te ajuta nimeni. totii vrem hain scumpe dar daca nu sunt bani cu ce sa le luma? daca am putea toti am cupara hainele cele mai bune dar daca nu avem bani nu cumparam nu se merita in tar asta sa cumperi haine scumpe

| i0oana a răspuns (pentru DragoNiel):

La cum scrii si la atitudinea ta nici nu ma mira faptul ca la 25 de ani nu ai de munca si stai pe spatele parintilor. Spui ca nu te ajuta nimeni? Cand esti tanar nu ai nevoie de ajutor sa te angajezi, daca aveai peste 45 de ani macar aveai o scuza, dar nu la 25 de ani. Inteleg ce vrei tu sa transmiti cu acel nu te ajuta nimeni. Se pare ca tu esti si cu pretentii, doresti sa ai o relatie sa te puna intr-un post bun sa castigi bani multi fara sa misti un deget. Cunosc genul asta de persoane. Du-te la munca si lasa vaicareala si atunci vei avea bani si de haine de calitate.

| coolboy22 a răspuns:

Majoritatea celor ce recomanda haine de calitate, habar nu au ce inseamna asta.Ei fac comparatia in functie de pret, daca un magazin vinde acelasi produs la pret triplu inseamna ca haina se numeste de calitate.Pretul mare nu inseamna intotdeauna calitate, deci ai grija.

| BiuL a răspuns:

Daca sunt haine trendy care le port un sezon prefer o varianta mai ieftna, daca e vorba de o piesa clasica (geaca de piele, camasa alba) prefer calitatea.

| BiuL a răspuns (pentru coolboy22):

De acord.

| dragoNieI a răspuns (pentru i0oana):

Nu am stat pe bani parintilor pana acum mereu ca am facut si facultate la zi nu la fara frecventa cum fac alti. Iar asa cum am spus in tara asta e greu sa te angajezi daca ai facultate, cand te duci cu cvul iti zice ca ei cauta oameni fara facultate. Eu am incercat cu cvuri dar nu am facut degeaba facultate, nu ma pot angaja oriunde ca doar nu am pierdut degeaba ani in facultate. De ce sa ma angajez la un magazin peny de exemplu sa fac aceeasi treaba ca unu care nu are nici bacul? Mai bine stau acasa decat sa ma duc la un asfel de servici, nici servici nu pot sa ii zic sau sa ma fac sofer pe la diferite firme de distributie sa lucrez de dimineata pana seara.

| dragoNieI a răspuns (pentru BiuL):

Totusi calitatea costa bani, mai bine iei ceva ieftin ca pana la urma tot haine sunt si la un momendat se rup sau se scamoseaza se decoloreaza. Nu merita sa investesti bani in haine

| i0oana a răspuns (pentru dragoNieI):

Sa nu mai spui la nimeni ca ai facut facultate ca o sa te rada si curcile. Este imposibil sa ai facultate la felul in care scrii. Profesorii aia nu vedeau cum scrii sau erau si ei de nivelul tau? Hai ca te las ca nu am chef de ideile tale paguboase. Am altceva mai important de facut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru i0oana):

E fix invers dar nu te duce capul, haina nu il face pe om