| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am foarte multe idei de feluri in care pot combina haine, in special vintage, dar hainele de firma sau din alte magazine sunt destul de scumpe. Asa ca ce parere aveti de SH-uri? Cam cat de ieftine sunt hainele de acolo? Sunteti de acord cu ideea de a purta haine de acolo? Sunt haine elegante si frumoase acolo? Multumesc happy

5 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Salut! Eu nu am timp sa umblu prin magazine second hand, si am rugat pe cineva sa imi cumpere geaca sau pantaloni de trening, de stat pe acasa. Geaca a fost vreo 3 lei, era murdara (alba) si arsa cu tigara intr-un loc, in rest era asa bine facuta, si asa faina, incat mi-a fost asa ciuda ca avea acea gaura. De calitate sunt, frumos si urat tine de perceptia fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar dacă o să fiu considerată arogantă și cu fițe eu recunosc direct că îmi e rușine șă fiu văzută intrând într-un SH. Îmi mai cumpăr rare ori de acolo haine de purtat pe acasă.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am luat o pufoaica Made in Romania, costa 895 Euro. De ce? Pana mor nu-mi mai trebuie alta. Cutitul nu poate s-o taie, nu se poate zgaria, nu intra apa sau vantul, tine de frig la minus 40 de grade (Fahrenheit sau Celsius, nu conteaza). https://en.wikipedia.org/wiki/Vollebak

| NunuNini a răspuns:

La SH sunt magazine unde se redirectioneaza cele nevandute la alte magazine. Ajung si la 2 lei. Dar... sunt carpe.
Sunt magazine, unde vin haine mai bune dar... mai scumpe decat noi. Unele dintre ele au perioade de reduceri, altele nu au. Trebuie sa le colinzi si sa le cunosti.
Nu tot timpul, dar uneori gasesti haine foarte bune, aproape noi. Eu nu ma uit la eticheta sa fie nu stiu ce firma. Ma uit sa-mi placa, sa ma simt confortabil in ele. Si nu am dat gres niciodata.

| Eisenheim a răspuns:

Da,pornesc de pe la 2 lei. Poți lua mâneci de la una pui la alta, combini cu fuste refăcutehappy daca ai timp și idei și vreo 100 lei, poți creea ceva chiar reușit, eu zic să încerci, știu localități în care mai ales când baga marfa e plin de lume că biscuiți in pachet, iar pe strada 95% din hainele purtate sânt sh, da e o realitate nu tocmai de lăudat, dar cei care au o locuință și familie știu prea bine că nu își permit haine noi happy