| MichaelKinGzZz a întrebat:

Salutare TPU, sunt și eu dornic să primesc niște răspunsuri mai competente decât ce am primit de la angajatele Poștei Române, situația stă în felul următor: Am dat niște comenzi de pe AliExpress, unde pe adresa de livrare am trecut exact punct cu punct din buletin și la codul poștal l-am trecut pe acela corespondent cu adresa din buletin, mă trezesc astăzi (locuind cu părintii) că au primit o scrisoare cu exact alt cod poștal decât ce am trecut eu pe AliExpress, merg la cel mai apropriat sediu poștal ca să pun întrebarea și acolo și ca și răspuns am primit "Păi dacă ai trecut codul poștal corespondent cu adresa din buletin, comenzile ar trebui să ajungă", asta înțeleg și eu deoarece comenzile de tip pachet care vin însoțite cu AWB au venit fără probleme, dar cu o comandă efectuată în Septembrie, încă nu a venit absolut nimic, ce ar trebui să fac? Deoarece eu ca și client nu am cum să "ghicesc în stele" că, comanda X va veni drept scrisoare sau colet.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti deschide o disputa DOAR cu Aliexpress, pentru coletul din septembrie, care nu a venit.
Posta Romana NU este vinovata si nici responsabila de ceva ce ei nu au primit, fiind trimis din China, de cine stie ce chinez amarat sau zgarcit, care a ales cel mai ieftin serviciu postal, (fara asigurarea si fara inregistrare)., cu riscul ca pachetul sa se piarda sau sa nu ajunga niciodata la destinatie.
Aliexpress va investiga, contactand vanzatorul care nu ti-a trimis marfa si ori ti-o retrimite, ori iti da banii inapoi.
Pe viitor, nu te mai certa cu postatii din Romania, ca nu este vina lor daca chinezii nu-ti trimit pachetul. Disputa o incepi INTOTDEAUNA, cu cel care trebuia sa trimita pachetul!

| Fe_Petrus_1981 a răspuns:

Comenzile astea facute de peste mari si tari,adica din China,e posibil sa-ti ajunga sau nu, si dureaza foarte mult, in principiu ai rabdare ca vor veni, parca scrie acolo, ca termenul maxim este 75 de zile.

| MichaelKinGzZz explică (pentru Fe_Petrus_1981):

Ok, conștientizez asta, plus că au trecut mai mult de 75 zile fătă nici o noutate, dar tot nu sunt lămurit de ce pe o scrisoare (factură) figurează pe o altă adresă / cod poștal decât ce am eu în buletin și ce cod poștal corespunde cu adresa respectivă