| Furnicuta000 a întrebat:

Stiti cumva cu ce firme de curierat transporta cei de la eMAG coletele care trebuie ridicate de la Posta Romana? Ca in istoricul comenzilor imi apare un awb dar nu spune si carei firme de curierat apartine

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde. Dacă vine de la eMag, ar trebui să fie prin Sameday; dacă e de pe market... depinde cu cine are contract firma vânzătoare.

| Furnicuta000 explică (pentru mihai69):

Am precizat ca ma refer la produsele pe care eMAG le trimite la posta. Ce partener eMAG vinde prin Posta Romana?

| Werrich a răspuns:

Posibil Sameday, e firma lui eMAG.
https://sameday.ro/

| Furnicuta000 explică (pentru Werrich):

Daca bag awb ul pe site-ul lor imi apare ca nu e valid. La fel si la Fan Courier, DPD, Cargus, GLS, Dragon Star laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Furnicuta000):

?!?
sa bagi awp in posta romana ai incercat?!?
https://awb.posta-romana.ro/
ca sa nu iti spun ca intrebarea ta e tot un fel de "Dosarele X-Files" (fraza auzita pe BUNE la radio)
adica "cu ce firma de curierat functioneaza posta romana care de fapt ESTE O FIRMA DE CURIERAT?"
presupun sincer ca au contract direct cu posta romana, mai ales ca produse pot fi ridicate de la oficii postale

| Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):

Desi ai dreptate puteai raspunde mai frumos unui om care nu stie cum functioneaza unele lucruri, nu crezi?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Imi pare rau, ai dreptate, nu m-am uitat cine a pus intrebarea, dar am vazut niste raspunsuri aiurea de gen "sameday", si m-am ofuscat

| Simpatic a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu s-a raspuns gresit degeaba te-ai ofticat, ombuscat sau ofuscat, sameday lucreaza cu eMAG e un fel de curier special al celor de la eMAG, tertii care vand prin eMAG pot avea contract cu orice alt curier dar eMAG sigur face livrari prin sameday

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Simpatic):

Aham, aham, ok
intrebarea era awb + posta romana
ca eMAG are curierat cu sameday de obicei, nu inseamna ca atunci cand e vorba de posta romana foloseste tot sameday, lucru ABSOLUT EVIDENT

e ca si cum as intreba care e chestia aia pe care merg trenurile de ultima tehnologie, iar tu imi raspunzi roti, si nimeni nu zice nimic de perna magnetica
mie mi se pare total aiurea, dar, se pare ca am exagerat cand am considerat asta!