| WalterWhite a întrebat:

Vreau sa imi comand un telefon de pe un site din Malaysia numit ipmart, a-ti comandat de pe acest site sau din Malaysia, sa comand sau sa nu ma risc, produsul este platit cu cardul si transportul este prin Air Mail.

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Trebuie sa iti faci un cont pe www.paypal.com, introduci datele cardului pe paypal si apoi iti verifici contul. Iti va fi retrasa o suma mica de pe card, deregula 1, 5 dolari/euro si va trebui sa introduci pe paypal.com codul operatiunii pentru a dovedi ca e cardul tau. Suma iti va fi restituita odata cu prima plata. Practic paypal e un intermedia de plati, dar un intermediar care nu doar intermediaza platile ci si garanteaza ca nu vei lua teapa, in caz de probleme poti deschide disputa pe site.

2 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Plata cu cardul direct sau prin intermediul paypal? Este vorba de un site cunoscut ma gandesc, nu? Nu cumva site-ul e din Hong Kong sau China? Daca plata e prin paypal poti comanda linistit(a), singurul risc e sa nu fie de calitate. Altfel trebuie studiat.

| WalterWhite explică (pentru mont):

Plata se face prin card si se poate face si prin paypal, imi poti da mai multe detalii despre cum ar trebui sa cumpar prin paypal?

| mont a răspuns (pentru WalterWhite):

Trebuie sa iti faci un cont pe www.paypal.com, introduci datele cardului pe paypal si apoi iti verifici contul. Iti va fi retrasa o suma mica de pe card, deregula 1, 5 dolari/euro si va trebui sa introduci pe paypal.com codul operatiunii pentru a dovedi ca e cardul tau. Suma iti va fi restituita odata cu prima plata. Practic paypal e un intermedia de plati, dar un intermediar care nu doar intermediaza platile ci si garanteaza ca nu vei lua teapa, in caz de probleme poti deschide disputa pe site.