| adrian445 a întrebat:

Acum 5ani, mi-am cumparat primul telefon si prima tableta.Pe aceste dispozitive aveam ca versiuni de Android, jelly bean 4.2 pe tableta si 5.0 pe un telefon Samsung.Ca orice adolescent, am vizionat filme pentru adulti. Vreau sa stiu daca aplicatiile si jocurile din magazinul google, m-au fotografiat si inregistrat in timp ce ma masturbam sau google, alte servicii din tara asta mi-au postat acele filmari si poze pe site-uri necunoscute? Pe vremea aceea nu aveam gandirea de acum.Traiesc intr-un stres continuu.De la o vreme dorm foarte putin, am scazut in greutate si nu ma simt deloc bine, nu am pic de energie.Din cauza lipsei de somn, am pierderi de memorie si dificultati de concentrare.Chiar nu stiu ce sa mai fac.Va rog ajutati-ma! O seara frumoasa, si multa sanatate.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si ti-e teama ca o ai mica si o vede toata lumea? Stai linistit. Nu te mai gandi la tampenii mai mari decat tine.

| adrian445 explică (pentru darrio2007):

Din cate am inteles, chiar exista unele persoane rau intentionate, care asteapta sa faci un pas gresit.De cand am citit stirea despre Facebook si google am inceput sa imi reamintesc de de intamplarea asta.Este uimitor, cum iti poti reamintii de unele chestii fara sa vrei.Am patit ceva asemanator pe vremea cand eram la liceu.O persoana pe care o consideram prieten, a luat de pe contul meu de Facebook, poze cu mine, si le-a trimis unor fete, de pe un joc.A folosit cuvinte foarte urate, in conversatiile cu aceste fete.Sora unei fete, chiar a vrut sa trimita politiei poza cu mine.Nici nu vreau sa ma gandesc, ce cred acele persoane despre mine sau daca au aflat ca de fapt nu sunt eu acea persoana.Nici in ziua de azi, nu pot uita ce s-a intamplat, desi au trecut 7 ani.Un lucru e cert, si anume ca am renuntat la ideea de a-mi creea un cont pe retelele de socializare.

| darrio2007 a răspuns (pentru adrian445):

Mda. Ai dreptate in asemenea caz.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Înțelegem că ești foarte îngrijorat și simți că nu ai un control total asupra camerei telefonului și a microfonului. Vedem că această incertitudine pe care o ai te afectează destul de mult. Chiar dacă poate ai citit în trecut diferite discuții sau articole despre cazuri în care camera filma fără acordul proprietarului, suntem aici să îți spunem cu certitudine că astfel de știri apar și pentru că atrag foarte mult atenția, de cele mai multe ori fiind știri false.

Companiile mari, aplicațiile și jocurile serioase, verificate și securizate nu fac astfel de lucruri. Este o încălcare foarte mare a drepturilor și a legii. Astfel, nu există acele fotografii sau înregistrări cu tine, deoarece nu au fost niciodată făcute fără ca tu să știi.

Dacă simți în continuare stresul acela foarte puternic de care ai menționat mai sus, care îți influențează viața de zi cu zi, îți recomandăm să găsești pe cineva apropiat sau un specialist cu care poți vorbi despre asta. Dacă dorești să vorbești cu noi mai multe, ne poți contacta aici: https://oradenet.salvaticopiii.ro/ctrl-ajutor

În legătură cu situația în care au fost trimise pozele tale, fără acordul tău, de către prietenul tău, ne dăm seama că a fost un lucru destul de neplăcut pentru tine. Dacă pozele conțineau nuditate, atunci ceea ce a făcut prietenul tău este o infracțiune. Atunci când punem noi o poză pe internet sau o trimitem altei persoane, într-adevăr aceasta poate fi salvată și folosită de persoanele care au acces la ea.

De aceea, ca utilizatori ai internetului este nevoie să fim conștienți că nu orice vedem este real. Tu poți demonstra care activitate îți aparține și care este făcută de alte persoane.

| 120bulevard a răspuns:

Nu te-a fotografiat sau filmat nimeni ma ce ai rolling on the floor
Tu crezi ca Google e firma de spionaj?

| adrian445 explică (pentru 120bulevard):

Atunci de ce la vremea respectiva, jocurile si aplicatiile cereau permisiune pentru a folosi camera foto si microfonul? cum explici asta? pentru ce are nevoie un joc sau o aplicatie simpla, care iti personalizeaza telefonul cu imagini si tonuri de apel, nu mai zic de cea de vreme si cele care vin preinstalate pe telefon.Mi-am luat un telefon nou, de curand si am instalat cateva aplicatii esentiale de pe magazin.Am verificat permisiunile aplicatiilor, si am ramas surprins de ce am vazut.Cam toate aveau acces la locatie, camera, microfon, si fisiere.

| SoulReaver a răspuns:

Slabe sanse, crezi ca google are spatiu sa stocheze poze cu toti adolescentii care se uita la prostii? Relaxeaza-te si vezi-ti de viata.

| adrian445 explică (pentru SoulReaver):

Teoretic orice este posibil, mai ales ca vorbim de un gigant. Dupa cum ii explicam celuilalt utilizator, sunt 2 lucruri care nici in ziua de azi nu imi dau pace.Primul este cel pe care l-am mentionat, si al doilea este faptul ca un prieten, a comunicat cu cateva fete pe un joc popular la vremea respectiva.Probabilitatea ca eu sa ma fi jucat acel joc este mica spre inexistenta, deoarece pe vremea aceea, parintii nu voiau sa imi achizitioneze un calculator, deoarece imi afecta rezultatele la invatatura.De atunci, tot ma gandesc la acea intamplare.Numai gandul ca acea persoana mi-a distrus reputatia, imi creeaza o neliniste.O sa vina vremea cand o sa ma insor, si nu vreau ca acea femeie sa creada ca am ceva.Stii si tu cum sunt femeile, mereu incearca sa faca un selfie pe care sa-l puna pe Facebook. Uneori mi-as dori ca retelele de socializare sa fie strict pentru oameni de afaceri, iar telefoanele inteligente sa nu fi existat.

| xFlo699 a răspuns:

E o prostie ce zic oamenii ce spun ca sunt șanse. Stai liniștit și calmează te, asa ceva nu exista, google e cea mai mare corporație din lume, doar nu crezi ca sunt hackeri... Dacă te ai uitat pe deepweb la filme deocheate e o șansă, în rest calmează te și vezi-ți de viata ca nu exista asa ceva, seara faina.

| adrian445 explică (pentru xFlo699):

Nu stiu ce sa mai cred.Mai nou, s-au montat camere ascunse in baile din mall-uri si benzinarii. Daca acolo, unde orice persoana ar nevoie de intimitate, ei o incalca, ce i-ar oprii sa nu spioneze si telefonul? Sunt persoane bolnave care cu asta se ocupa.Ce m-a deranjat este ca nu exista nici un afis unde te atentioneaza ca sunt camere. Tehnologia asta face mai mult rau decat bine.

| xFlo699 a răspuns (pentru adrian445):

În orice caz, departe gândul sa te spioneze google.

| adrian445 explică:

Mai astept raspunsuri in legatura cu acest subiect.