| tonyc7 a întrebat:

Am trimis mai multe cereri de prietenie unor tipe pe care le stiam mai mult din vedere, toate fiind din cartierul meu, si m-am trezit cu contul de Facebook blocat.
Cat trebuie sa mai suport problema asta?
Ca de 2 zile ma tine asa, nu pot sa fac mai nimic, imi apare intruna fereastra aia de avertisment ca sunt blocat. Cred ca ati patit-o si voi, deci cat timp te tine asa?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai facut tu si altceva. Nu se blocheaza contul de Fb doar pentru ce spui tu.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Ba da! Si eu am patit-o. Am fost blocat 48 ore pentru spam. Cred ca dupa 40 de cereri! Nu mai tin minte. Intre timp am sters contul vechi si numai pot vedea. ce ma mira este ca nu l-a anuntat cat dureaza!

| dullcat a răspuns:

Buna.Mi-e greu sa cred ca de la cererile de prietenie ti s-a blocat contul. Nu cred ca poti face nimic, deci probabil cel mai util ar fi sa accepti situatia si sa privesti tot raul inspre bine.E foarte benefic sa luam din cand in cand o pauza de la social media timp de cateva zile, mai ales ca te poti bucura altfel de timpul petrecut dand scroll pe Facebook.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu am pățit-o, înseamnă că au considerat că cererile sunt spam, în mesajul acela la Starea Contului sau în email ar trebui să scrie pentru cât timp ești blocat.

| AdioTPU a răspuns:

Ți-a fost blocat contul deoarece ai trimis prea multe cereri de prietenie în mod simultan iar asta ți-a fost raportat că spam.

| tonyc7 explică (pentru AdioTPU):

Si care crezi ca e nr-ul maxim de cereri pe care l-as putea trimite intr-o zi, de exemplu?

| Num?numescBrBr a răspuns:

Din păcate, nu există o perioadă specifică de timp în care blocarea poate fi ridicată, deoarece depinde de motivele exacte pentru care ai fost blocat și de decizia Facebook privind situația ta.

Dacă blocarea ta durează deja de câteva zile și nu se ridică, ar trebui să contactezi echipa de asistență Facebook pentru a afla motivele exacte ale blocării și pentru a vedea dacă există ceva ce poți face pentru a remedia situația.