Întrebare recomandată | Fotescu_Rodica_Mimi_1964 a întrebat:

As vrea sa stiu cum se pot sterge poze cu mine din contul cuiva de pe Facebook. Am vorbit cu persoana respectiva si nu vrea sa le sterga si sunt pe public.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Raporteaza catre Facebook postarea respectiva si din motivele afisate la raportare, alegi cel care te priveste si se potriveste cu situatia prezentata.

| Ora de net a răspuns:

Bună, Rodica,

Poți încerca să raportezi acele poze către Facebook, dar dacă acestea nu înfățișează nimic nepotrivit și sunt făcute într-un spațiu public, atunci ele nu vor fi șterse.

| Mariu0699 a răspuns:

Poti reporta acele poze precum sa a fost publicata imaginea ta si Facebook-ul i le va bloca si le va sterge. Sau altfel, vei putea merge la politie. Si da, daca nu stiai, poti fi amendat si pentru asta, pentru publicarea imaginei sau a unei conversatii private.
Daca vrei doar sa le stearga, dai report, iar daca vrei sa o pateasca. Te duci la politie.
Bafta?♥️

| Fotescu_Rodica_Mimi_1964 explică (pentru Mariu0699):

Mulțumesc frumos. Așa am făcut dar m- a blocat. Nu mai pot sa vad, dar înainte sa ma blocheze nu erau șterse.

| Mariu0699 a răspuns (pentru Fotescu_Rodica_Mimi_1964):

Vezi de pe un cont al unei prietene si daca nu sunt sterse, du-te la politie. E folosirea imaginei tale si nu are niciun drept decat daca ii dai tu voie. Te duci si spui ca a fost publicata o poza in care esti tu fara instiintarea sau acordul tau iar el/ea va primi amenda

| anne3798 a răspuns:

Convingi cat mai multi prieteni sa raporteze fotografia. Cand o poza este raportata de un numar mare de persoane, se va sterge

| anne3798 a răspuns:

Convingi cat mai multi prieteni sa o raporteze.

| Fotescu_Rodica_Mimi_1964 explică:

Buna ziua. Mulțumesc pentru răspuns. Am făcut așa, dar nu au fost șterse si pe urma nu am reușit sa mai vad deoarece m-a blocat.