| Cristi1Cristi1IdlibParty a întrebat:

Buna seara, tuturor! Cum pot scapa de virusul mail.ru/smartsputnik.ru(am inteles ca al doilea poate rezulta destul de usor din primul, insa, deocamdata, din fericire, nu l-am observat decat pe primul manifestandu-se)? Ofer funda. P.S. Am uitat sa mentionez ca am Windows 7 si folosesc Google Chrome, insa am si Internet Explorer care nu imi merge din alte motive tehnice.

Răspuns Câştigător
| LTAA a răspuns:

Sterge extensiile din chrome ciudate si programele din windows care nu sunt in regula

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru LTAA):

Merci. Pare sa functioneze pana acum...

| LTAA a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Ai grijă la ce instalezi pe viitor

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru LTAA):

V-as da funda amandurora. Din pacate nu se poate... M-au ajutat ambele sfaturi ca, intr-adevar, aparu-se si in extensiile de la chrome acest virus, dar m-a ajutat si antivirusul... happy

| LTAA a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Dai cui doresti!

13 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna Cristi,

Iti recomandam sa scanezi computerul folosind un program antivirus.

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara un antivirus cu licenta reala, nu ai problema rezolvata, decat la nivel superficial.Crede-ma, eu iti spun din proprie experienta.

| Zabbyel a răspuns:

laughing o mare industrie "anti-virus", a fost spart de 1copil de numai 13ani...acuma si cu antivirusurile astea, sunt ele de incredere? nu prea imi vine a crede.trebuie sa vanda si ei ceva, nu?laughing cel mai pragmatic, formateaza pc. si evita site-urile rusesti (sunt cei mai periculosi rusi, mai neastamparati laughing)...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Zabbyel):

"si evita site-urile rusesti" Pai asta am facut si pana acum. Site-urile mi-au aparut dupa ce am luat virusul, iar virusul l-am luat incercand sa descarc un patch pentru un joc. Mai exact, am incercat sa descarc CEP 08(Career Expansion Patch 08) pentru FIFA 08.

P.S. Da, intr-adevar si eu cred ca formatarea este o solutie buna, desi, dupa ce mi-am facut alt cont de pc si l-am pe cel virusat, situatia s-a imbunatatit semnificativ, insa, mai mult sau mai putin subtil, par sa se mai manifeste unele mici probleme. Oricum, s-ar putea sa imi si schimb PC-ul, fiind cam vechi si creandu-mi probleme de functionare din aceasta cauza.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

De exemplu, chiar acum, cand scriu pe TPU, imi da crash pe Google Chrome cand ajung la un anumit numar de cuvinte, iar Internet Explorer, dupa cum va spuneam, nu mi-e tocmai prieten.

| Chemical_Reactions_1979 a răspuns:

Antivirus. Avg etc

| xSight a răspuns:

Utilizeaza malwarebytes, este versiunea free pentru scanare (nu este vreo diferenta in scanare fata de premium) sau poti lua trial de 7 zile

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru xSight):

Iti multumesc pentru ajutor. O sa incerc. Am intrat aici : https://www.malwarebytes.com/mwb-download/ si imi apare scris asa : Real-time protection
Detects malware automatically, before it can infect. Expires after
14 days Malwarebytes Premium - Real-time protection
Anti-exploit
Shields vulnerable systems and software from exploit attacks. Expires after
14 days Malwarebytes Premium - Anti-Exploit
Anti-ransomware
Stops ransomware attacks before your data is held hostage. Expires after
14 days Malwarebytes Premium - Anti-ransomware
Malicious website protection
Prevents access to and from known malicious webpages. Expires after
14 days Malwarebytes Premium - Malicious website protection
Anti-malware/Anti-spyware
Detects and removes malware and advanced threats. Malwarebytes Premium - Anti-malware/Anti-spyware Malwarebytes Premium - Anti-malware/Anti-spyware
Anti-rootkit
Removes rootkits and repairs the files they damage.

Se pare ca doar Anti-malware/Anti-spyware si Anti-rootkit sunt valabile pe termen nelimitat daca descarc varianta gratuita, daca am inteles bine. Nu?

P.S. Inca ceva : pentru o scanare mai eficienta ar trebui sa inchid ferestrele de internet sau chiar si aplicatiile din desktop?

P.P.S. I-am dat o scanare chiar acum si se pare functioneaza in paralel cu anti-virusul pe care il aveam deja instalat(Microsoft Security Essentials), in sensul ca dupa ce programul indicat de dvs. a detectat amenintari, anti-virusul le-a eliminat in timpul scanarii... :)

P.P.P.S. Din pacate, cel putin o singura data pana acum, mai este un lucru care persista: o casuta in Google Chrome care ma intreaba daca vreau sa-l redeschid, desi il pot folosi in continuare perfect, fara sa se fi inchis. De cand am luat virusul am inceput sa am problema asta... Sper sa scap de tot de el pana la urma...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru xSight):

Dupa ce termina de scanat trebuie sa bag elementele periculoase in carantina pentru a scapa de ele?