| rares2666 a întrebat:

Buna ziua tuturor,
As dori sa vand un laptop si am gasit un cumparator din Anglia. Vreau sa va intreb este sigura banca lloyds fii d intermediara intre noi?
Cum as putea verifica statentul de la lloyds bank? Sau sa verific cu nr de transfer al banilor?
Am primit un email de la lloyds bank in care imi spune mai multe chesti legate de acest schimb dar cum as putea verifica si stii sigur ca nu si.a facut un email si mi.a trimit el acel mesaj?
Adresa de la care am primit este LloydBank.co.UK@cash4u.com
In documentul primit spune in felul urmator dupa ce voi trimite documentul (document de la DHL international) care demonstreaza ca am trimis pachetul o sa mi se vireze bani in cont.

Pentru a vedea exact ce am primit pe email va rog sa imi lasati email-ul mai jos iar eu o sa dau forward.
Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta indruma in privinta asta.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai ma, sa nu zici ca ai luat pe bune treaba asta.

E teapa clasica.

in primul rand cum sa crezi ca asta LloydBank.co.UK@cash4u.com e mail de la banca?
Sa fim seriosi.

in al doilea rand de ce spanac cauta unul laptop tocmai din UK in Romania?

si nu ti se pare nimic suspect ca tu trimiti coletul si abia pe urma ti se dau banii?

3 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Mesajul este o inselatorie. Iti recomandam sa nu raspunzi acelui email. Te invitam sa privesti cu ochi critici informatiile pe care le citesti sau le vezi pe internet.

| TroubleInParadise a răspuns:

Scrie mail-ul pe internet...am vazut ca da ceva dar mie nu imi mege bine ex LloydBank.co.UK@cash4u.com si. oricum e teapa fiindca banca se cheama lloyds cu "s" (eu stau in uk si am vazut banca)

| rares2666 explică:

Nu eram 100% convins ca ar fi teapa oricum nu as fi trimis laptop-ul. As fi trimis un colet iar apoi daca chiar ar fi intrat bani abia atunci as fi trimis laptopul. Ma tot gandeam la adresa si la tot ce ce scria acolo si nu imi aminteac sa fi trimis vreo banca astfel de date cum a facut el.
Multumesc pentru raspunsuri.