| tonyc7 a întrebat:

Cand incerc sa conectez un dispozitiv USB, imi zice mai intai sa formatez disk-ul respectiv. Iar cand incerc sa-l formatez, nu merge (,, Windows was unable to complete the format"). Ce e de facut?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e un memory stick și face la fel și pe alt pc, cred că l-ai pierdut

| anonimg a răspuns:

Trebuie să îl formatezi din disk management.
Introduci stickul în pc/laptop.
Apoi apeși pe butonul Start (sau Windows) și scrii acolo: disk management.
Deschizi fereastra cu disk management și o să vezi acolo -printre celelalte partiții- o partiție necunoscută. Aceea este stickul, și îl formatezi de acolo.
Să nu umbli la celelalte partiții.

| Zuzu1991 a răspuns:

Il arunci si iei altul
sincer, toate raspunsurile de mai sus nu tin catusi de putin cont de faptul ca toate stick-urile, cardurile si cititoarele de carduri au o chestie mica numita "calitate" care 1. poate sa fie foarte slaba de la inceput (nu iei un card de 1T de pe wish cu 5eu si apoi te astepti sa si mearga) si 2. se si duce in timp (asta e usb-ul... serios)
deci, stick-ul tau e de calitate prea slaba, imi pare rau! sad

| zilog a răspuns:

Mai întâi ii dai cu programul acesta
LOW LAVEL FORMAT
http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

APOI II CREEZI PARTIȚIE cu click dreapta pe my computer
te duci pe manage
apoi te duci pe disk management
ca in pozele astea
https://www.google.com/......ps?/search

apoi creezi partitie

apoi o formatezi

dacă nu mege încerci să instalezi un windows xp
și îi tai partitia ca in pozele astea

https://www.google.com/......ps?/search

apoi ii creezi altă partiție tot de acolo apoi o formatezi

DACĂ NU MERGE ÎL BAGI 8 SECUNDE LA CUPTORUL CU MICROUNDE
dar fii atent să nu fie mai mult de 8 secunde
de preferat ceva intre 3 secunde si 7 secunde este perfect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa folosesti HDD Sentinel mai intai pentru a verifica "starea de sanatate" a acelui stick.
Daca e slaba (10, 20, 30% ) inseamna ca e defect si in timp nu va mai putea fi utilizat, iti va face mereu aceleasi probleme.

| InOrOut a răspuns:

Este un program de format mai puternic numit killdisk.