| tonyc7 a întrebat:

Daca cineva (inclusiv un specialist IT) iti stie IP-ul, ce informatii poate afla despre tine? De exemplu, poate afla ce site-uri accesezi sau iti poate vedea si documente, fisiere Word ori chiar poze personale, de familie, pe care tu le tii stocate in computer, in partitiile respective?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Prima dată vezi dacă există opțiunea de a da Unsubscribe/ dezabonare. Cu sau fără această opțiune, le muți pe toate în folderul Spam din yahoo mail. La urmă, când vor apărea astfel de mesaje/reclame vor veni toate în folderul Spam. Din acel folder poți să le ștergi pe toate odată fără să fie nevoie să deschizi folderul ca să le vezi. Mesajele mutate în Spam, după un timp nu vor mai veni deloc.
Cei de la yahoo, ca să mai facă niște bani, vând conturile utilizatorilor yahoo comercianților, pentru ca ei să-și facă reclamă.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cineva mega priceput poate trece de un firewall sa ajunga la tine in PC. Dar nu cred ca isi bate nimeni capul cu ip ul tau.

In rest nu poate vedea decât locatia cu aproximație la nivel de oras.

| Simpatic a răspuns:

Nu te pacienta.

| anonimg a răspuns:

Toate site-urile pe care intri iti cunosc IP-ul (adica doar judetul si localitatea; si daca nu stergi cookie-urile si istoricul site-urilor vizitate, vor putea sa vada si site-urile pe care ai intrat).
Adresa exacta o cunoaste doar persoana fizica si juridica caruia i-ai dat tu adresa (ex: firma la care ai facut contractul la internet). Dar absolut nimeni nu poate intra in pc-ul tau fara acceptul tau. In cel mai bun caz doar printr-un virus.
De asemenea poti sa iti faci IP-ul dinamic; adica acesta sa se schimbe.

| tonyc7 explică (pentru anonimg):

Asta cu cookie-urile e o alta problema. Pe aproape orice site pe care intru mi se deschide o fereastra in care ma pune sa dau accept ca sunt de acord cu cookie-urile. Daca nu dau ok, nu pot accesa respectiva pagina de site. Deci cookie-urile astea sunt si ele un fel de chestii sa te,, spioneze", din moment ce ti-ai dat acordul pentru ele?

| anonimg a răspuns (pentru tonyc7):

Cookie-urile țin de management. Dar face parte din acel management rău. Prin cookie-uri, site-urile vor să știe ce produse te interesează cel mai mult, și astfel să te trezești cu reclame; inclusiv "personalizate". De parcă atunci când am nevoie de un produs m-ar interesa reclamele. Pentru că niciodată o firmă nu îți oferă un produs și bun și ieftin. De exemplu, eu am nevoie de o saltea de o calitate de 1000 de euro, iar eu vreau să dau maxim 500 de lei pe ea. Îmi oferă un site așa ceva? Niciodată. De aceea nu am nevoie de reclame. Eu sterg întotdeauna istoricul, și cookie-uri și absolut tot. Folosesc și AdBlock pentru ca pe YouTube să nu îmi apară reclame; reclamele pentru mine nu sunt decât cerșetorii. Adică plătești ca să cerșești.
Când am nevoie de un produs îl caut pe Google și atât. Dar niciodată nu cumpăr un produs pentru care i s-a făcut reclamă. În spatele unui produs cu reclamă este întotdeauna ceva ascuns de public.

| tonyc7 explică (pentru anonimg):

OK, mersi mult! Se vede ca stii multe. Dar apropo de reclame nedorite, ai idee cum pot bloca acele stresante reclame care imi tot apar pe contul de mail yahoo? Unele din ele imi apar chiar si cu imagini care se imprima pe peretele mailului. Daca ai yahoo mail, probabil stii la ce ma refer. Dau funda daca imi poti oferi o solutie sigura!

| anonimg a răspuns (pentru tonyc7):

Prima dată vezi dacă există opțiunea de a da Unsubscribe/ dezabonare. Cu sau fără această opțiune, le muți pe toate în folderul Spam din yahoo mail. La urmă, când vor apărea astfel de mesaje/reclame vor veni toate în folderul Spam. Din acel folder poți să le ștergi pe toate odată fără să fie nevoie să deschizi folderul ca să le vezi. Mesajele mutate în Spam, după un timp nu vor mai veni deloc.
Cei de la yahoo, ca să mai facă niște bani, vând conturile utilizatorilor yahoo comercianților, pentru ca ei să-și facă reclamă.

| Frank51 a răspuns:

Nu poate să vadă nimic legat de tine, nici măcar locația ta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, al amarat speriat de bombe, asta, IP-uri
cineva ti-a zis "iti stiu IP-ul deci o sa ti-o trag" iar tu ai pus botul si ai fugit la mami ca o sa ti-o traga

daca iti stie IP-ul se poate duce la WC sa isi faca o bucurie cu o mana moarta, ca doar atat poate sa faca si NIMIC MAI MULT!

si, nu stiu daca o sa crezi asta, dar, FAC MISTO, pentru ca... CHIAR SUNT SPECIALIST IT!
si mi se pare penibil de amuzanta ideea de "iti stiu IP-ul deci o sa ti-o trag"

| MValentin a răspuns:

N-are nicio legătură, iti poate afla cel mult locația. Dar nici locația deoarece ip-ul iti este,, hostat,, altundeva nu fix in casa ta. Deci eu sunt in Caras-Severin si ip-ul imi arata ca locatia o am undeva prin București.
Un IT specialist(hacker) iti poate afla fisierele din computer poate parolele dar nu fix prin aflarea ip-ului n-are nicio treaba

| Naxite a răspuns:

Îți poate vedea locația în timp real. Nu poate vedea ce documente accesezi sau chestii asemenea. Daca vrei să îți schimbi IP-ul doar caută o aplicație