| anonim_4396 a întrebat:

Ati auzit care e smecheria cu Facebook? stiti ca mai orice site isi stocheaza niste cookie-uri pe calculatorul care le viziteaza, in cazul lui Facebook sunt mai multe cookie-uri ce pot fi vazute in functie de browser-ul care-l folositi. Firefox imi arata ca Facebook are stocate 14 cookie-uri pe calc meu de ex. Acum ideea e urmatoarea oamenii isi fac profiluri cu poze si informatii despre ei iar acele cookie-uri pot contine multe din acele informatii sau doar link-ul catre profilul tau de Facebook. Cand un utilizator viziteaza alte site-uri de exemplu site-uri pornohee hee, de stiri sau mai stiu eu ce site-uri acele site-uri pot citi cookie-urile Facebook cu informatiile personale sau link-ul catre profilul Facebook si vad exact cine le viziteaza site-urile care persoane cu poze si datele lor personale. Deci este o spionare in cel mai mic detaliu a utilizatorilor.

1 răspuns:
| jabiilord a răspuns:

Ti-e frica ca intr-o zi facebook o sa publice faptul ca tu ai intrat pe site-uri porno, hai sa fim serios?
Teoretic ar putea fi posibil, dar ca sa nu ai nici cea mai mica retinere poti folosii Google Chrome si cand intri pe vreun site pe care nu vrei sa stie nimeni ca ai fost acolo, intri pe incognito si gata.
De asemenea mai exista si soft-uri ca ccleaner ce sterge cookie-uri temporare si alte prostii cu care atunci cand intri undeva poti sterge cookie-urile si i-ar ti-ai rezolvat teama.
ALte lucruri interesante despre calculatoare poti gasi si aici: http://www.tutorialepc.ro