| Anonim34545jkjk a întrebat:

Hei! Din neatentie mi-am introdus datele cardului pe un site care se dadea drept un magazin legit de haine. Am blocat cardul imediat din aplicatie si momentan nu am detectat nici o actiune suspecta si nici o tranzitie. Ce pot face in continuare? Maine vreau sa merg la banca sa le spun de cele intamplate sa vad cum pot sa rezolv problema. Este nevoie neaparat sa schimb cardul? Este mai dificil la mine pentru ca am card de minori avand 17 ani.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,este neaparat sa schimbi cardul, odata ce a fost raportat si blocat!
nu stiu prin ce sistem ai primit card la 17 ani dar daca a fost printr-un parinte atunci mergi cu acela la banca, banuiesc ca contul este deschis pe numele lui!

regis
| regis a răspuns:

Cere emiterea unui card nou.
Pentru orice plati online eu folosesc doar Revolut, ai posibilitatea de a folosi carduri de unica folosinta, care se reinnoiesc dupa fie are tranzactie, iar daca unele site-uri recuza aceste carduri, platesc cu un card virtual si imediat dupa il anulez si imi generez un altul. E cea mai buna varianta din punct de vedere al securității.

| gabicoo a răspuns:

Da. Cât mai repede.

| mastadont a răspuns:

Da, este nevoie s[ schimbi neapărat cardul pentru că, dacă îl deblochezi, cei cărora le-ai oferit datele se pot folosi de el având toate datele acestuia.

| Anonimul151 a răspuns:

Anumite detalii, situatii le poți rezolva si tu, ca minor Dar poate, chestia asta e doar daca suni ( depinde si de bancă )... Daca mergi fizic, nu stiu daca te vor ajuta ca minor. Dar depinde la ce banca ești.
Eu de ex acum 2 ani când aveam 16 ani, mi am pierdut cardul. Am sunat, mi au pus întrebările necesare și mi au făcut, trimis alt card ( și eram minor).

Nu trebuie neapărat sa mergi la banca, poți sa și suni.

Eu am card la BCR, iar la aceștia pentru orice trebuie programare. Și eu am rezolvat telefonic.

Dar daca nu trebuie programare, atunci e mai ok.

| KovacsB a răspuns:

Declara-l pierdut sau anuleaza-l.