| crybaby220 a întrebat:

Hei! Mi-am blocat contul de Twitter...(mi-am bagat anul nasterii real *2003* si imi spune ca trebuie sa am minim 13 ani sa pot folosi Twitterul gen wtf?). Oricum. Imi cere un act de identitate si am vazut pe net ca cel mai bine ar fi sa trimit un act de identitate al unuia dintre parinti, pentru ca nu o sa functioneze cu a unuia de pana in 18 ani. Faza e ca nu stiu daca sa am incredere sau nu. Adica am patit ceva de genul la Facebook si le-am trimis buletinul meu (cu CNP, adresa blurate, am lasat doar numele) si totul a fost ok, doar ca aici imi trebuie si data nasterii, deci trebuie sa las si CNPul. Sa trimit? Sau certificatul de nastere. Adica ce se poate intampla in cel mai rau caz?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bravo! „Inteligent".

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DA, trimite! Bineînțeles, dacă ții neapărat să recuperezi contul.
Poți trimite copie a actului de identitate a mamei/tatălui, însă ASCUNZI (blurezi!), parțial CNP-ul. Ultimele șase cifre le ascunzi.
Ptr asta, poți folosi BlurEditor sau iei o forfecuță și decupezi o bucățică mică de hârtie, in formă dreptunghiulară cu care acoperi cele 6 cifre și pe urmă, pozezi actul de identitate.
Nu e nicio primejdie.
Și cu FB trebuia să procedezi la fel. Ai greșit că le-ai făcut vizibil integral CNP-ul. Acum, las-o așa, oricum e prea târziu să mai poți remedia situația. De obicei, CNP-ul e confidențial. Parțial, îl poți da...

| crybaby220 explică (pentru floresdemayo):

Nuu. cand le-am trimis celor de la Facebook am blurat tot.(am specificat si mai sus laughing ) am lasat doar numele si poza.
Merci mult pentru sfat, dar deja mi-am facut alt cont, pentru ca oricum nu aveam multi followeri si nici multe tweeturi.

| ziftode a răspuns:

Fa-ti alt cont
sa nu imi zici ca ai 'enspe mii de foloweri or smth!

| crybaby220 explică (pentru ziftode):

Nuu laughing) am foarte putini, mi-am facut altul.

| ziftode a răspuns (pentru crybaby220):

winking

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Aceste schimbări au loc deoarece a intrat în vigoare noua legislație europeană în domeniul protecției datelor personale care stipulează că copiii cu vârste între 13 și 16 ani au nevoie de acordul părinților pentru a folosi serviciile online precum Facebook, Twitter etc. Odată cu această legislație, siturile încearcă să fie mai stricți în ceea ce privește accesul. Sfatul nostru este să citești cu atenție și să respecți termenii și condițiile platformelor pe care le folosești.

| Demidol a răspuns:

Foarte interesant cum toate siteurile au inceput sa ceara acte de identitate! Ceva e putred in... on-line!

| Cheptene1Natalia a răspuns:

Deci ti s-a blocat contul de Twitter... Iti cer un act de identitate. Desigur, asta e normal, pentru ca trebuie sa ai acordul parintilor pentru a folosi Twitter, deci tu nu il ai. Trimite actul de idenitate si o sa poti folosi Twitter. Succese!

| Cheptene1Natalia a răspuns:

Bravo! „Inteligent".

| Sunflower1503 a răspuns:

Eu zic sa nu trimiți. Daca au CNP-ul părinților tăi le pot lua banii de pe card. Nu te risca cu așa ceva. Și în plus daca tu ai scris 2003 atunci ai 15 ani și e peste 13. E o șmechereala. Ai grija cu datele personale, nu uita, sunt personale.