| tal4556 a întrebat:

Heii am nevoie de un antivirus foarte bun, stiti veunul?

Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Avast.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HadesSs):

Avast iti mananca tot rahatul din pc, ia-ti malwarebytes

| tal4556 explică (pentru HadesSs):

Merge si cu avast si malwarebytes in timp real?

| HadesSs a răspuns (pentru tal4556):

Daca zice omul ca e mai bun ala bagati malwarebytes eu nu folosesc antivirus, imi place adrenalina laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru tal4556):

Merge dar o sa iti manance din resurse pana iti crapa PC-ul daca nu ii din ala bun

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru devirusare ocazionala: ESET Amtivirus online
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

Pentru protectie permanenta: AVG Antivirus (merge bine si varianta Free)

| MihaiNicu23 a răspuns:

Norton 2018 e cel mai bun.

| flixbuster a răspuns:

Asta cu foarte bun e prea generala. Un antivirus (strict) e atat de bun pe cat are semnaturile la zi. Daca vorbim de suita de securitate treaba se complica: firewall, analiza comportamentala, sandbox.

Antivirus (strict) bun este si Windows Defender daca nu te dai in barci cu software piratat si in zona intunecata a Internet-ului.

O suita de securitate buna ar fi Comodo.

Asta am folosit, foarte probabil mai sunt si altele.

Avantajul Windows Defender este simplitatea - vine cu Windows, sta acolo si face treaba si nu te intreaba nimic.

La Comodo lucrurile se pot complica foarte mult si te poate intreba zeci de chestii cand instalezi sau rulezi ceva, ceea ce pentru cei mai multi utilizatori este enervant (si nici nu inteleg mare lucru din ce le zice) asa ca dau Accept si gata.

Treaba cu securitatea e complicata, prea putina securitate e rea dar si prea multa (= prea multe intrebari pentru utilizator) e rea pentru ca utilizatorul "sare" peste ea.

| tal4556 explică (pentru flixbuster):

Windows defender protejeaza doar daca e activat win asa i?

| flixbuster a răspuns (pentru tal4556):

Cred ca protejeaza oricum. Din cate am mai citit (nu am testat) Windows 10 oricum ruleaza forever (si) neactivat, doar te bazaie cu un mesaj.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Esti tu, daca nu piratezi la greu sau esti vreun pui de hacker.

| Hiperbuburuza a răspuns:

AVG antivirus. Foarte bun!

| Securitate85 a răspuns:

Pentru Laptop Kaspersky Anti-Virus (2018)
Pentru Android AndroHelm Antivirus