| redtarhrt a întrebat:

Salut! Am rulat un program greșit de pe internet și am fost hackuit.
Inițial, am deschis programul, task managerul era full de taskuri cu nume aleatorii, ulterior am dat reinstall la Windows. Chestiile astea implandu-se acum 2 zile.
Tot în aceași seara, mi-a accesat toate mail urile, contul de Instagram, contul de Facebook etc.Am schimbat parole, le-am securizat la maxim dar azi dimineață, am primit un mail la fel pe toate mail urile mele. Acolo îmi spune că mi-a accesat camera web, eu chiar având în camera web situata pe monitor, vazandu-mă in timp ce mă uitam la conținut pornografic, acum santajandu-mă că o să trimită filmările contactelor mele de pe Facebook, etc.
Este posibil sa îmi acceseze camera chiar daca am reinstalat Windows-ul? Deja încep să mă panichez puțin, având în vedere că a revenit cu un mail după 2 zile. Coincidenta face sa fie ca aseară chiar am făcut ce a spus el. Nu îmi spuneți ce trebuia să fac sau sa nu fac. Doar spuneti-mi daca este cazul sa mă panichez. Mulțumesc anticipat și apreciez orice răspuns ajutător!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mi-a accesat camera web...vazandu mă in timp ce mă uitam la conținut pornografic"

asta deja e o (eventuală) țeapă in toată regula. Ignor-o!

| doctorandus a răspuns:

Este escrocherie. Dar, da, ar fi bine sa pui un plasture peste camera.

| PineapplePizza a răspuns:

Ti-a pus emailurile public si teparii le-au pus in liste de trimis spam... nu trebuie sa te ingrijorezi, dar daca iti zice sa trimiti banii la o adresa de crypto, criptomonedele sunt publice si poti raporta acel wallet address ca scam. Unele exchange-uri vor restrictiona functia de retragere fiat din acele adrese, poate fi util daca teparul foloseste aceeasi adresa pentru toate emailurile.