| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a fost spartă parola de la contul google și am activată verificarea în 2 pași. Primesc seara ba mesaje cu coduri de verificare, ba să confirm că eu mă conectez la un nou dispozitiv. Am schimbat și parola de 2 ori, de ambele ori scria "puternic" acolo si a doua zi din nou mesaje cu coduri de verificare și confirmări (la astea am dat tot timpul nu). Ce pot face? La confirmări îmi arată mereu că ar avea o versiune de Android diferită, la locație odată mi-a arătat un oraș de la 100 km depărtare, alteori nimic, îmi pare rău că deocamdată n-am făcut screenshot ca să am ip-ul, dar nici asta nu cred că ar fi foarte relevant. Mâine dacă mai primesc confirmări fac. Dacă mi-au spart 3 parole la google (prima si cele 2 schimbate) ca pe nimic, pot să facă asta și pentru alte lucruri din casă: parolă wifi, laptop, alte conturi?

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intra si cere schimbarea parolei, dar de data asta cu una foarte lunga formata din litere si cifre amestecate, minim 14-15 caractere, ca sa fie imposibil de spart.
Nu uita sa o salvezi undeva, fiindca o poti uita!
De exemplu: Mar1AnI0n35CuVioreL15

| Catrice a răspuns:

Uite o chestie care mi s-a întâmplat prin 2006...
Abia îmi băgasem net, nu aveam instalat nici yahoo messenger (ca pe vremea aia așa se umbla cel mai des in pc), nici nu apucasem sa cunosc site-uri dubioase sau să anunț la careva că "vai, am net" si totuși, cam la vreo 3 zile distanță mi s-au șters fișierele cu muzica, poze si alte documente care erau in pc de vreo 2 ani de când îl luasem.
Sau parolă de la contul de yahoo pe care am schimbat-o de vreo 15 ori...sau cu primul meu cont google în 2008 care n-am reușit niciodată să-l mai recuperez.
Ce pretenții sa ai acum, cand tehnologia a avansat.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Bine măcar că de verificarea asta în 2 pași nu pot trece că altfel era papa cont

| NotNamed a răspuns:

Tocmai aia e ...ca nu ti.au spart nicio parola. Ei incearca sa.l sparga trimitand notificari de confirmare pentru ce vor sa faca ei.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Ba da. Dacă vrei să te conectezi la un cont google, prima dată bagi parola. Apoi, dacă are activată verifivarea în 2 pași confirmi că ești tu prin cod de verificare sau confirmare pop-up sau cum se numește

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

și dacă parola-i incorectă, nu mai ajungi la verificare

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat. Pot sa aleaga diferite optiuni de conectare chiar daca nu au parola si atunci poti primi notificari. Daca spui ca ti.au spart parola, de ce primesti coduri de resetare?

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Nu de resetare, de confirmare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și țin să menționez că n-am umblat pe site-uri dubioase, n-am făcut nimic ilegal pe net

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nevoie sa umbli pe site-uri dubioase, este suficient sa uploadezi cine stie ce aplicatie free de pe internet, chiar si de antivirus, care poate veni cu un mic virus care iti penetreaza computerul si culege date personale, ori ai parolele foarte simple si usor de ghicit.
Fa un lucru bun pentru tine:
Schimba parolele la toate aplicatiile, site-urile si aparatele folosite. Parola trebuie sa fie cat mai lunga, minim 15 caractere formate din litere mici si mari si cifre amestecate.
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu folosesti aceeasi parola de 2 ori!
Tine minet doar 1 singura parola, aceea prin care deschizi laptopul, restul le notezi intr-un carnet si-l pui foarte bien in casa, ca pe orice document valoros.
NU salva nimic pe telefon, fiindca poti pierde telefonul sau iti poate fii hacked.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

N-am descărcat nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu ai instalat nimic pe acel laptop?
Cand esti online ce faci tu pe laptop sau telefon?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

N-am instalat nimic și e vorba de un telefon. Pe telefon umblu doar pe Facebook, whatsapp, Youtube si TPU

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta mai este posibil un scenariu:
posibil ca un prieten sau cineva care are emailul tau sa fii fost hacked si atunci hacjerul are si adresa ta de eaimail. Ca atare iti trimite un email fals ca trebuie sa mergi pe un anume link sa confirmi parola.
NICIODATA dar absolut niciodata sa nu intri in asemenea linkuri fiindca atunci le dai parola ta.
Doar daca tu ceri schimbarea parolei, abia atunci poti avea incredere ca in urmatoarele 5-10 minute primesti un link de la websiteul oficial care iti permite schimbarea parolei, dar in nici un caz sa deschizi linkuri venite in email care-ti cer asa ceva, cand vor ele.
O alta posibilitate de spargere a parolei este cand un prieten ti-o stie sau o poarete ghcii usor, ca-i foarte simpla.
te aceea te-am sfatuit sa le schimbi pe toate, sa le pui foarte luni si sa le noetzi undeva, ca sa nu le uiti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nici situația de email cu link de phishing nu-i. Dar sfatul cu parola o să-l urmez și o să pun una de 16 caractere formată total aleatoriu cu litere mari, mici, caractere speciale și numere

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosești aceași parola la conturi diferite?

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Nu

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

și nici nu mă conectez cu google sau Facebook la alte site-uri

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Verifică totuși : https://haveibeenpwned.com/

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Crezi că e de încredere site-ul?

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Pui doar email.
E un site de încredere, folosit destul de des și recomandat de comunitate.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

O să mai aștept și alte păreri și după poate o să-l folosesc. Mersi de răspunsuri, apreciez

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Siteul ala n-are nimic, stai calm.
Adresa mea de yahoo a fost aflata in 6 brese, aparent, iar cea de gmail o singura data... hilar.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Https://imgur.com/a/CauyIes

| Taujantibi a răspuns:

Ori ce