| MarkoRhone a întrebat:

Salut TPU! Am o intrebare. Sa zicem ca cineva de pe net vrea sa imi trimita un colet. As putea primi acel colet fara sa le dau adresa mea si numarul meu de telefon? Pentru ca sa fim seriosi, nimeni nu vrea sa ii sune telefonul in continuu de la oameni necunoscuti, sau si mai rau, sa aiba adresa ta. Imi puteti da niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| FirstExplorer252562 a răspuns:

Cum vrei sa ajunga coletul la tine fara sa ii dai adresa? Daca acel colet este trimis prin posta si ajunge la vama sau la oficiul postal tu o sa primesti o instiintare ( nu mai tin minte termenul exact ) cu care tu trebuie sa te prezinti ca sa ridici coletul.
Sa stii ca se practica destul de mult trimisul de colete/scrisori intre persoane random de pe internet. Eu pana acum am trimis si am primit colete/scrisori doar in Canada, este o experienta faina happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu face sens ce vrei, fiindca nu-i nimeni nebun sa dea adresa vecinilor, ca sa primeasca si sa recupereze pachetele de la vecini.
sa fim foarte seriosi.
Apoi, daca ai telefon foloseste-l cum face toata lumea, dar nu-l mai pune pe site-uri deocheate si pe joculete, ca de aia esti sunat aiurea de ciudati, dar da-l curierilor care isi fac treaba corect, ca nu te suna nici un curier sa flirteze cu tine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu Posta Romana! Ea are optiunea de a primi scrisori si colete in casute postale pe care sa le verifici periodic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti.
Curierii vor veni la adresa pe care le o dai. Ei nu verifica si nici nu le pasa de veridicitatea si autenticitatea datelor personale
Nici nu au cum sa verifice ca tu nu stai la adresa aia.
Si nici datele personale nu stiu daca au voie sa le cea because of gdpr...

Poti pune adresa de la munca de la oricine. Dar nr de tel le trebuie ca sa te anunte altfel ei nu vin si arunca coletul la poarta. Ia tino cartela cu nr si lasa nr ala.
Atata timp cat raspunzi la telefonul ala altceva nu mai conteaza

| MarkoRhone explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc de raspuns! Voi incerca sa fac asa ceva.