| AlexDarius3 a întrebat:

am o problema cu Malwarebytes (Free), de fiecare data cand ma punde sa ii fac update ii fac, dar se glitch-uieste in sensul ca ramane blocata fereastra de instalare. Am incercat sa il instalez din nou fara sa il dezinstalez, dar degeaba, ramane blocata fereastra de instalare si am ramas la 3.2.2. Putin ajutor?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Virusul e un tip de Malware, nu este clar 100% de ce te protejeaza fiecare antivirus si fiecare antimalware. Fiecare firma incearca sa se extinda cat mai mult. Eu am avut o problema cu Avast care functiona in paralel cu Malwarebites. Solutia a fost dezinstalarea unuia din programe

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dezintalare apoi reinstalare.
Il descarci doar de pe site-ul producatorului.

| ziftode a răspuns:

Ai un calculator slab, o placa de baza slaba, un cipset slab, ai hdd nu ssd, etc. asa ca, foarte probabil ca Malware ala se asteapta sa ai ssd asa ca, deschide brusc prea multe scrieri/citiri cu storage-ul in acelasi timp si calculatorul nu face fata (din motive enumerate mai sus)

| Ora de net a răspuns:

Buna, Alex,

Sfatul nostru este sa folosesti un singur program antivirus si nu mai multe pentru ca acestea pot intra in „conflict" si nu vor functiona corect.

In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

| Kerre a răspuns:

Probabil ai un calculator destul de slab, sau incearca sa dezistalezi si dupa sa-l instalezi de pe site-ul original.

| AlexDarius3 explică:

Mentionez ca am Avira si Malwarebytes.

| PainTech a răspuns (pentru AlexDarius3):

Nu e o idee buna sa ai doua antivirusuri, o sa se "bata cap in cap". Renunta la unul. Asta ar putea fi problema.

| AlexDarius3 explică (pentru PainTech):

Malwarebytes nu se bate cap in cap cu nici un antivirus, nici nu e antivirus e anti malware.

| PainTech a răspuns (pentru AlexDarius3):

Virusul e un tip de Malware, nu este clar 100% de ce te protejeaza fiecare antivirus si fiecare antimalware. Fiecare firma incearca sa se extinda cat mai mult. Eu am avut o problema cu Avast care functiona in paralel cu Malwarebites. Solutia a fost dezinstalarea unuia din programe

| SweeT200383 a răspuns:

Poti sa il dezinstalezi si sa il descarci de pe site-ul original(e updatat).

| AlexDarius3 explică (pentru SweeT200383):

E de pe site-ul original.