| Nustiudartrebuiesapunintrebari a întrebat:

Salut TPU! Cred ca aceasta are sa fie o intrebare mai grea, dar doresc sa aflu cateva chestii. De un an, un baiat, Gigel am sa-i spun (desi asta nu-i numele lui) ma tot urmareste pe diverse platforme de social media, de exemplu: Discord, Instagram, Facebook, YouTube (poate ca YT nu e, dar am sa-l pun in caz de orice). Acesta detine informatii private despre mine (luate din neatentia mea evident) si cu aceste informatii isi creaza conturi cu numele meu. Nu numai eu sunt victima, mai sunt cateva care sunt victime acestui Gigel si evident ca tot aceleasi lucruri face cu ei (si luam in considerare ca el este major si victimile lui minore, nu toate, dar majoritatea). El are ceva special cu mine si in fiecare zi apare cu cate un cont fake. El ca sa batjocoreasca niste persoane trimite nude-urile lor pe diferite grupuri si a ajuns sa le posteze pe YouTube (din fericire nu sunt victima aici). Pe langa astea, mai ameninta si cu moartea, ma ameninta ca ma omoara in niste moduri extrem de macabre. Nu o face de fata de mine, se duce si la persoane necunoscute. Ati putea spune ca-l pot bloca, ceea ce evident am si facut, dar tot aparea si nu inceteaza oricat as incerca, i-am zis sa inceteze ca e patetic dar degeaba. Si eu detin informatii despre el si am fost baiat si nu am facut leak la ele. Ma gandeam sa-l dau la politie, dar aici e marea dilema, ei vor rezolva?

Astept sfaturile voua in privinta acestei probleme, va rog frumos sa ma ajutati ca am ajuns in punctul in care chiar nu mai stiu ce sa fac si vreau sa fiu lasat in pace, nu numai eu, cat si prietenii mei!

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Daca aveai conturile pe privat nu aveai cums a primesti nimic de la nimeni, care nu-ti sunt prieteni deja acceptati in lista ta de prieteni.
Mai exista o posibilitate, pe privat poti primi mesaje de la prietenii prietenilor tai si daca unul din prietenii tai din lispa il are pe acesat sau este chiar unul din prietenii tai, cel care-si bate joc de tine, atunci se explica cum de au acces la conturile atle si cum iti trimit mesaje.

Printeaza tot ce ai incriminator si amenintator si mergi la Politie sa faci sesizare.

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu-ti pui contul de "privat"?
Cand esti "public" toti neavenitii intra in contul tau si fac ce vor, dar daca iti pui contul de "privat" nu ami pot sa te acceseze sis a te vada nimnei decat prietenii ati existenti.

Daca ai amenintari scrise, mergi al politie cu ele si arata-le ca eis a poate investiga.
Si prietenii tai sa faca la fel, sa-si schimbe setarile pe "privat" ca sa nu mai poate fii contactati din afara.

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Violleta2022):

Asta e faza, eu am conturile toate puse pe privat, cumva a reusit sa afle cine ma urmareste pe Instagram, chiar daca am contul pus pe privat. Cat despre poze si nume real, sunt cam singurul dintre ei si am foarte multe dovezi legate de acest individ, am si un folder, intr-un an, am reusit sa strang peste o suta de poze si multe conversatie pe apel (pe Discord mai exact, voice channel) in care ma ameninta

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Emma30555):

Faza cu pozele este ca au primit leak intr-un fel de la niste "prieteni". Si de acolo le are, cat despre conturile private, conturile mele de Instagram, Facebook etc le am puse pe privat, dar pe Instagram a reusit sa ma gaseasca si habar n-am cum. Cat despre prietenii mei, nici nu cred ca-l cunosc, a avut contact doar cu un prieten care mi-a dat instat poza cu mesajele primite si eu i-am explicat situatia. Am sa printrez tot ce am impotriva lui si am sa fac sezizare, sper ca sa rezolve ceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nustiudartrebuiesapunintrebari):

Eu cred ca nu le are de la nici un prieten, ca este UNUL dintre prietenii tai, care mai are un cont si stie ce se intampla tot timpul cu tine, tot din acelasi motiv are vizibilitate si acces sa-ti trimita mesaje, pentru ca este "prieten de prieten" pe care Fb-ul il accepta.
S-au intalnit cazuri si in trecut, cand un prieten avea mai multe conturi si isi sicana alti prieteni.
Nu ai fii primul caz de acest fel.
Poti sa-ti blochezi contul sa nu mai permiti nimanui sa te acceseze selectand "only me" de la setari.
In ce priveste cel acre te ameninta cu moartea, poti sa anunti Administratia FB-ul de acest lucru "harasare, dead threat".

In ultima instanta, iti inchizi conturile vechi si iti faci unele noi, desii nu ai nevoied e discord si alte porcarii, ca sa comunici cu un prieten sau 2

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Violleta2022):

Nu imi este niciun prieten asta, stiu exact cine este, am vorbit cu el si pe apel pe discord

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nustiudartrebuiesapunintrebari):

I-ai vazut fata online?

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Violleta2022):

Da, i-am vazut fata online si pe langa asta, ii stiu numele intreg (Nume+prenume) si cum o cheama pe maica-sa

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nustiudartrebuiesapunintrebari):

Mergi la Politie cu tot ce ai si depune plangere impotriva lui, inainte sa ti se intample ceva.

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Violleta2022):

Deja s-au intamplat multe cu acest individ, ma duc la politie, dar am siguranta ca ei pot rezolva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nustiudartrebuiesapunintrebari):

Politia este de fapt singura care ar putea rezolva ceva pentru tine, fiindca ei au legea in mana si ei il pot chema si-i pot pune interdictie/restrictie, ei il pot pune dupa gratii daca te ataca samd.

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Violleta2022):

Stiu, dar n-am nimic cu politia, Doamne fereste, dar traim in Romania, politia nu stiu se implica (ca de putut 100% pot)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nustiudartrebuiesapunintrebari):

Am mai scris mai sus, asta este caz de Politie, ei fiind unicul organ legal, care poate lua atitudine, asupra unuia care te ameninta cu moartea.
El il pot chema si interoga, ei ii pot pune interdictie si restctie, ei il pot aresta daca este cazul.
iar daca, doamne fereste, esti rapid sau ti se intampla ceva, tot politai stie unde sa te caute si de ce ti s-a intamplat acea situatie.

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Violleta2022):

Am sa incerc asta, inca am dubii, dar cum doar ei pot ajuta, nu sa fac nimic mai bun decat sa incerc, multumesc pentru ajutor!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nustiudartrebuiesapunintrebari):

De ce sa ai dubii?
Ti-am mai spus, ai toate documentele printate cu tine si daca esti minor, iei unul din pairnti cu tine, ca esti sub tutela parinteasca pana la 18 ani si parintii raspund in fata legii, pentru tine.
Ei fac de fapt acea sesizare si reclamatie la Politie.

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Violleta2022):

Asta stiu si eu, i-am informat si pe ei despre situatie

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Violleta2022):

Cat despre dubii, in orasul meu politia nu prea se ocupa de multe, in general in toata Romania nu prea se ocupa

| Emma30555 a răspuns (pentru Nustiudartrebuiesapunintrebari):

Daca aveai conturile pe privat nu aveai cums a primesti nimic de la nimeni, care nu-ti sunt prieteni deja acceptati in lista ta de prieteni.
Mai exista o posibilitate, pe privat poti primi mesaje de la prietenii prietenilor tai si daca unul din prietenii tai din lispa il are pe acesat sau este chiar unul din prietenii tai, cel care-si bate joc de tine, atunci se explica cum de au acces la conturile atle si cum iti trimit mesaje.

Printeaza tot ce ai incriminator si amenintator si mergi la Politie sa faci sesizare.

| Emma30555 a răspuns:

Ai incredere in politie, ei se vor ocupa de caz, poate și el se va speria si va înceta cu aceste lucruri, dar e un pas pe care trebuie să îl faci

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Emma30555):

Am sa incerc, avand in vedere ca altceva nu am ce sa fac

| MihaelaDart a răspuns:

Direct plângere la poliție!

| Legion7X a răspuns:

Păi dacă nu le rezolvă politia, atunci cine să le rezolve? Ști cum arată la fată.

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Legion7X):

Exact, asta este si dilema mea, daca nu rezolva politia, atunci la cine sa mai apelez?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut asa o obsesie cu Maria. AM urmarit o timp de 3 ani peste tot, uneori facand chair confuzii. Banuiam ca alina2k18 e Maria laughing
Daca ai dovezi, intra la hartuire si l poti da la politie. E simplu.

| NonZarek a răspuns:

Cum au spus și ceilalți, dacă vrei legal, rezolva cu politia, strange multe probe, dar dacă nu va funcționa nici asa iar tipul nu încetează, încearcă sa ii întinzi o capcana, sa îl faci sa iasă din umbra sa ii faci poze sa ii vezi fata dar pe lângă asta, dacă ai sânge în tine, (dar sa ai dovezi) sa îl aranjezi atât de bine în cât sa nu mai vrea sa audă de hartuiri.
Tarfele astea de oameni nu vor înceta nici dacă se implica politia, o amenda nu i potolește, doar închisoare sau bătaie. Ziceai ca și pe prietenii tai sunt hartuiti de respectivul, puneți-vă toți mințile la contribuție și gândiți-vă la un plan, cum sa îl scoți afara sau sa afli cine e în spatele contului. Eventual dacă chiar vrei sa afli cine e, puneți toți bani și plătiți un hacker sa va ajute, nu ai idee cate pot rezolva banii.

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru NonZarek):

Crede-ma ca am incercat si asta, cat despre cine este, stiu cine este, am vorbit si cu familia, dar degeaba, maica-sa are aceeasi gandire ca si el si cat despre un hacker, nu stiu ce sa zic, pare ilegal...

| NonZarek a răspuns (pentru Nustiudartrebuiesapunintrebari):

Da, e ilegal însă eu am zis sa folosești chestia cu hackerul ca să afli cine e, dar dacă ai aflat deja, de ce nu aplici planul cu bătaia?

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru NonZarek):

Faza este ca el sta la vreo 300-400 km de mine si eu cum de sunt inca minor, nu am masina si nu pot sa ma duc la el

| IsaacCole a răspuns:

Salut, imi pare rau sa aud ca acest baiat te deranjeaza nu doar pe tine, ci si pe altii. Am avansat foarte mult cu tehnologia si suntem expusi 24/7, dar nu putem face nimic. Chiar daca-l blochezi, poate oricand sa-si faca alt cont de Facebook si sa-ti dea mesaj direct/ cerere de prietenie. Deci tot nu esti in siguranta...In genul asta de situatii, exista 3 pasi pe care trebuie sa ii urmezi: 1: Block-ul, dar in cazul tau nu a mers. 2: Aduna probe, la politie nu poti sa te duci decat cu o poza sau cu mana in goala, trebuie sa ai cateva poze, videoclipuri etc. Pasul 3: Mergi la politie si formulezi o plangere penala impotriva lui.

„Potrivit art. 289 din Codul de procedură penală, plângerea trebuie să cuprindă: numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea şi domiciliul petiţionarului, descrierea faptei care formează obiectul plângerii, indicarea făptuitorului şi a mijloacelor de probă, dacă sunt cunoscute", detaliază poliția.
Tine-ma la curent cu situatia si iti urez mult succes, salut! Nu e de gluma.

| Legion7X a răspuns (pentru IsaacCole):

Cred că intră și legea 61/1991 art 2 nu știu sigur

| IsaacCole a răspuns (pentru Legion7X):

Posibil, nu sunt nici eu sigur pentru ca nu am avut de-a face cu asa ceva pana acum.

| Legion7X a răspuns (pentru IsaacCole):

Facebook, stiu că-i considerat spațiu public.

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru Legion7X):

Nu numai Facebook, sunt si alte platforme, am zis mai sus si pozele nu le are de la mine de pe cont

| Nustiudartrebuiesapunintrebari explică (pentru IsaacCole):

Iti multumesc ca doresti sa ma ajuti, am sa te tin la curent cu situatia actuala daca iti doresti, dupa cum am zis, o sa incerc sa rezolv cu politia!