| gabrielursanro a întrebat:

Buna seara tuturor! Este permis ca un angajat de la taxe si impozite sa ofere informatii telefonice despre mine unei persoane necunoscute? O persoana fizica din alt judet a sunat sa se intereseze de mine mai exact daca mai am domiciliu la adresa x si daca masina cu nr X este pe numele meu. Are voie sa ofere aceste informatii?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, daca acea persoana este de la Politie, taxe, ANAF, securitate din alt judet, poate, fiindca are aceasta autoritate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa oferte informații unei autorități prezum poliție, ANAF nu unei persoane necunoscute

| UserRo10 a răspuns:

Fa o plangere scrisa la adresa institutiei care ti-a divulgat datele si citeste tot de pe siteul oficial https://www.dataprotection.ro/ sau poti depune plangere online https://www.dataprotection.ro/? page=Plangeri_pagina_principala

| anonim567899 a răspuns:

Cine a sunat sigur nu era doar o simplă persoană fizică.

| gabrielursanro explică (pentru anonim567899):

Pai daca m-am trezit cu el la poarta, cred ca stiu de ce am afirmat ca era o simpla persoana fizica.

| anonim567899 a răspuns (pentru gabrielursanro):

Atunci ăla nu a aflat de la taxe și impozite unde stai.

| anonim567899 a răspuns (pentru gabrielursanro):

Ăla a aflat din altă parte unde stai.