| LPCTSTR a întrebat:

Salut, TPU!
Mi-a trecut recent prin minte subiectul transparenței paradoxale ale conversațiilor private ale utilizatorilor si administratorii unei platforme sau persoanele care au acces direct la bazele de date.
Voi în ce măsură credeți ca există această transparență? Credeți că este benefică? Credeți că este etică?
Pentru ultima întrebare am și un scenariu interesant: cât de etic este ca această transparență să existe "numai pe hartie", să se spună ca există, iar informația, fiind accesibilă celor din spatele platformei, să poată fi accesată în secret și gestionată în diverse scopuri?
Un exemplu practic ar fi ăsta: eu sunt mic terorist cu scopul de a tăia conexiunea la internet a tuturor trollilor de pe TPU și am ales, mai mult sau mai puțin aleatoriu, ca platforma prin care îmi voi gestiona oamenii sa fie tot TPU.ro. Eu, neavând nicio idee despre inexistenta vreunei transparențe și, cunoscând niște "breșe" ale platformei, faptul ca există un singur administrator care lucrează aici maxim 8 ore/zi de exemplu, am decis să comunic prin mesaje private și să elaborez planuri pe termen lung, să zicem.
Având în vedere scenariul în speță, dacă această transaprență este inexsistentă, cât de etic ar fi ca persoanele care au acces total asupra conversațiilor, dacă aceștia au acces, să comunice organelor de poliție faptul că au suspiciuni că eu sunt terorist și restul scenariului?
Se poate numi o violare asupra vreunui drept/aspect? Violează vreun aspect al vreunei politici de confidențialitate sau vreunui termen și condiții? Este această acțiune etică din punct de vedere legal? Ce consecințe există, în acest caz, pentru persoana care transmite date despre situația suspicioasă, dacă scenariul impune ca acest act să fie vreo violare menționă anterior?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

In mod normal conversațiile private ar trebui sa fie criptate, nu e ok ca moderatorii și administratorii să vadă conversațiile personale. Degeaba au acces la baza de date dacă nu pot decripta mesajele.
E o diferență între a ținti un singur individ și a ținti toți utilizatorii de pe platforma.

E nejustificat să afirmi că administratorul trebuie să aibă acces la datele tuturor utilizatorilor de pe site ca să găsească teroriști.

====
Acum sa revin la întrebare :
Asta îmi amintește de un caz în SUA. Un hot a intrat într-o casa și a durat un laptop. Pe laptop, mai tarziu a găsit pornografie cu minori, a dus laptopul la poliție.
Atât hotul cât și pedofilul au fost pedepsiți.

Presupun că aici se aplică același lucru.

| LPCTSTR explică (pentru PainTech):

Prin "transparenta" ma refer fix la criptare.
Daca nu exista vreo criptare, cu toate aluziile catre platforma asta, caci asta era si scopul, cei din spate pot vedea orice.

Nu am afirmat ca administratorul trebuie sa aiba acces sau nu la datele utilizatorilor, am vrut sa stiu in ce masura este etic ca astfel de situatii sa existe, intentionat sau nu, daca violeaza vreun drept sau vreun termen sau conditie (daca exista).
Isi iau creatorii platformelor angajamentul ca aceste situatii sa nu existe prin politica de confidentialitate? Si daca ei incalca asta, ce au comis acestia si ce snctiuni exista? Este considerat, in acest scenariu, ca detinatorii/creatorii platormei au comis o infractiune mai mare decat cei suspecti de terorism?

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Subiectul e unul sensibil. Ideea e că s-a cam dus cu 'privacy'. Dacă până acum zece-cinşpe ani mai era pe ici, pe colo, acum e gata. Sunt camere de luat vederi şi în wc-urile publice. Totul e descoperit, inclusiv platformele astea, atât cu conversţiile pe faţă, cât şi cu cele în 'private'. Nu ne rămâne decât ca tot ce facem şi tot ce scriem să fie 'politically correct'.

| cristimihailov a răspuns:

Banuiesc ca pentru tine personal problema aceasta este de fapt rezultatul a prea mult timp liber neocupat cu ceva.

Cauta o fata, fii normal sau cauta un baiat si fii gay, nu conteaza.

E mai bine sa ai amintiri decat visuri, zicea un om mare.

| LPCTSTR explică (pentru cristimihailov):

Pentru rankul 103 si vechimea asta banuiesti cam prost, nu crezi?
Nu ma intereseaza care este problema ta, insa da dovada de bun simt si nu da raspunsurile la plesneala cand nu este nevoie, doar ca sa iei si tu 50 de puncte + 10 puncte pentru al cincilea raspuns... stii? Sa nu fim imbecili, caci nu avem nevoie de mai multi.

Prin urmare, imi voi asuma "privilegiul" de-ati raporta raspunsul si sa ramana la latitudinea adminei sa decida ce sa faca.

| cristimihailov a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pacat ca actiunea asta nu schimba situatia in care te aflii.

| LPCTSTR explică (pentru cristimihailov):

Singura situatie in care ma aflu este ca trebuie sa-ti spun ca tu nu ai habar ca "in care te afli" se scrie cu un singur "i" tongue, lucru destul de dezolant, avand in vedere faptul c-ai rasarit ca ciuperca dupa o ploaie inexistenta.
"Ca sa nu mori prost", uite ca rup din privilegiul anonimatului si-ti spun ca: imi gestionez destul de bine timpul, remarca ta este una cretina daca te gandesti ca nu exista motiv pentru care tu, in afara ca esti frustrat, sa "banuiesti" in necunostinta de cauzawinking; am deja o prietena, contrar "banuielii" tale imbecile, si va urma ca anul viitor sa ne casatorim; cat despre amintiri/visuri, prefer sa visez ca-ntr-o zi imbecilitatea pur uman va disparea, caci nu cred ca asta va deveni o amintire prea curand... cel putin, in cazul tau nu va deveniwinking big grin

| cristimihailov a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cand ai probleme de securitatea unui site pe care tu alegi sa iti petreci timpul liber, mie personal mi se pare ca ai prea mult timp liber si il dirijezi intr-o directie gresita.

Asta este ceea ce trebuie sa iei cu tine din aceasta discutie.

Faptul ca tu continui sa jignesti, asta e totusi adevarata imbecilitate de care vorbesti.

In loc sa intelegi ideea, te agiti de gramatica mea. Un lucru natural cand prostia si frustrarea se combina intr-o forma atat de armonioasa incat celorlalti le produce o senzatie de lehamite.

Dezamagitor este si faptul ca citesti, nu intelegi si sari la lupta, precum greierele in foc. Dar, sa speram ca nu toata lumea seamana cu tine la abordare.

La final, o viata frumoasa iti doresc alaturi de prietena ta care poate are mai multa rabdare cu tine decat ceilalti si mult succes in indeplinirea visurilor tale, oricat de abstracte sau puerile ar fi ele.

| LPCTSTR explică (pentru cristimihailov):

"Prietene", gandesti foarte prost.
De unde o generalizare atat de prompta?
"Cand ai probleme de securitatea unui site pe care tu alegi sa iti petreci timpul liber, mie personal mi se pare ca ai prea mult timp liber si il dirijezi intr-o directie gresita."

Si zici ca nu tu esti imbecilul? Eu zic sa te mai gandesti. Nu stiu de tine, dar eu vad chestia cu "prea mult timp liber" si "alegerea platformei" ilogic corelate. Nu trebuie sa ai prea mult timp ca sa ti-l petreci pe o platforma si nu trebuie sa ai prea mult timp ca sa iei in considerare transparenta datelor tale. Sa zicem ca esti o fiinta inteligenta si ai habar cum sa asimilezi si sa corelezi corect. Daca asimilezi si corelezi prost, asta te face o fiinta mai putin inteligenta sau deloc inteligenta? Eu nu cred, vad ca faci o corelare proasta iar gandirea nu ti-a degenerat. Acum, ca tot ai o ipotetica inteligenta pronuntata anterior, coreleaza ce-am scris... poate de data asta te vei prinde.

Ma rog, daca tu vezi o combinatie armonioasa in mine, "palaria jos, nu mai am cuvinte". Singurul frustrat de aici esti tu pentru banuieli in necunostinta de cauza doar ca sa cresti si tu rankul sperand ca nimeni nu vede cat de andoaselea gandesti: tu nu ai idee de cum imi petrec eu timpul, unde il petrec si pentru ce, dar este usor ca la 2/3 noaptea sa banuiesti cretinitati, ai? Ma rog, jignirile ca jignirile, dar frustrarea care te-a impins sa scrii raspunsul ala de unde este?winking rolling on the floor

| cristimihailov a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tie ti-e usor.
Celor din jurul tau le e mai greu cu tine.

| raMLesS a răspuns:

Nu au cum ca sunt criptate(cred)

| Mirel4412 a răspuns:

Administratorii unui site, sunt si sefii lui, pot sa faca orice. Legat de terorism, daca nu ai deja probleme cu legea sau esti suspectat demult, nu o sa te stie nimeni. Daca dai atacuri de internet, adresa ta ip va fi publica hostului siteului, doar daca nu folosesti un vpn. Sa luam exemplul la Facebook. O companie cu miloarde de utilizatori, nu o sa stea sa te verifice pe tine sa vada ce vorbesti cu x si y. Doar daca politia vrea sa vada, Facebook e obligat sa le dea, deoarece si tu ai acceptat sa le furnizezi mesajele tale confidentiale acceptand termenii si conditiile.

| LPCTSTR explică (pentru Mirel4412):

"Doar daca politia vrea sa vada, Facebook e obligat sa le dea, deoarece si tu ai acceptat sa le furnizezi mesajele tale confidentiale acceptand termenii si conditiile."
Unde scrie asta? Da un link.

| Mirel4412 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Normele UE referitoare la protecția datelor, incluse în așa-numitul Regulament general al UE privind protecția datelor (RGPD), descriu diversele situații în care o companie sau organizație are permisiunea de a colecta sau reutiliza informațiile dumneavoastră cu caracter personal:

compania/organizația are un contract cu dumneavoastră – de exemplu, un contract de furnizare de bunuri sau servicii (când cumpărați ceva on-line) sau un contract de angajare
compania/organizația are obligația legală de a procesa date cu caracter personal – de exemplu, când angajatorul furnizează informații despre salariul dumneavoastră lunar autorității pentru securitate socială, astfel încât să beneficiați de sistemul de asigurări sociale
procesarea datelor cu caracter personal este în interesul dumneavoastră vital – de exemplu, când acest lucru este necesar pentru a vă proteja viața
îndeplinirea unei sarcini publice – în special în ceea ce privește atribuțiile administrațiilor publice (școli, spitale, municipalități)
existența unui interes legitim – de exemplu, când banca utilizează informațiile dumneavoastră cu caracter personal pentru a verifica dacă sunteți eligibil pentru un cont de economii cu o rată a dobânzii mai mare

| LPCTSTR explică (pentru Mirel4412):

Eu nu vad de unde pot corela.

| Speranta12 a răspuns:

Pai la fel e si cu o banca, daca vede ca ai sume foarte mari nejustificate, te poate da pe mana anaf-ului pentru ca banca trebuie sa fie impotriva terorismului si a spalarii banilor. si Facebook daca observa ca un utilizator are tente teroriste il poate da pe mana politiei si asa mai departe.