| Gheorghitagl a întrebat:

Salutare, Buna tuturor, am o problema urgentă sa va intreb de ce de fiecare dată imi cere identitatea FB? Imi cere sa confirm poza apoi spune mulțumit analizăm fotografia trimisă am asteptat 24h ore și apoi scrie Contul tau a fost Dezactivat! De ce? Am trimis si poza cu Buletinul și tot degeaba de fiecare dată mi se blochează contul de FB, doar am pus Numele meu adevarat, date personale și tot m-am săturat să fiu blocat, ce sa fac? Va rog sa ma ajutati, dau funda.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil un prieten de-al tau, te raporteaza la FB ca avand un cont fals sau pretinzand ca nu etsi tu.
Chestia este foarte frecventa, facuta din invidie, rautate sau prostie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În general, Facebook îți cere o singură dată să îți confirmi identitatea, iar pe urmă, ar trebui (cum e normal) să ai liniște.
Nu știu de ce, în cazul tău, dacă s-a făcut o dată verificarea identității (cu acte doveditoare) și s-a constatat că totul OK, Facebook-ul continuă să te șicaneze la nesfârșit cu aceeași problemă.
Scrie-le din nou aici și atașează o copie/două după actul de identitate și pașaport) și lasă-le și un mesaj în limba lor.
http://ro-ro.facebook.com/help/contact/183000765122339

Nu știu să existe un termen de rezolvare a unei situații, privind activarea unui cont.De multe ori, durează aprox. 3-5 zile, iar dacă nu insiști vor uita să-l mai activeze.
Dacă știi că ai numele real, also data/anul nașterii, ți-l activează, dar tb să insisti! Scrie-le zilnic, atașează-le documentele necesare și roagă-i să-l activeze, spune-le că ai nevoie de el. Poate că-i poți convinge.
După ce ți-l activează, citește neapărat toate notificările primite în inboxul de asistență.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Limba lor fiind engleza, nu?

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sigur. Dacă nici așa nu reușești, o să caut în laptopul meu și am să îți trimit niște adrese de email, unde să-i contactezi.
Dacă pot, să știi că o să le atașez tot acestui răspuns, deci să mai arunci câte o privire pe aici.

Edit:
Uite adresele:
• disabled@facebook.com
• security@facebookmail.com

Scrie-le zilnic, mai ales pe Facebook, unde poți atașa copia actului de identitate. Dacă știi că numele/prenumele și data/anul nașterii pe care le-ai avut pe Facebook, corespund întru totul cu datele din actul de identitate, atunci fii un luptător si nu renunța!
Pentru a evidenția datele tale personale, pune fotografia in Paint și încercuiește tot ce crezi că te va avantaja la recuperarea contului. Dacă ai păstrat, trimite-le chiar și linkul contului tau. Success! happy

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Daca ai incalcat termenii si conditiile Facebook (https://www.facebook.com/terms.php) atunci acestia au dreptul sa te impiedice sa iti mai faci cont. Printre motivele pentru care se intampla acest lucru se pot numara: faptul ca nu ai folosit numele tau real, faptul ca ai mintit cu privire la varsta ta, ai postat sau sharuit continut daunator.

Daca ai citit cu atentie termenii Facebook si consideri ca nu i-ai incalcat, poti sa depui o contestatie aici https://www.facebook.com/help/103873106370583

| grandebgd a răspuns:

Primesti raport. Am intalnit multe cazuri care pe conturilor aveau multi urmaritori si au ramas fara cont chiar daca au trimis respectiva fotografie.