| ovefeden a întrebat:

Teapa olx, am cumparat o pereche de airpods pro si aparent sunt fake, au venit sigilate livrare cu verificare, am platit ramburs si numele e fake, nr de tel la fel, iar adresa scrie "fan courier". Ce as putea face in cazul asta? Credeti ca politia poate face ceva avand in vedere ca nu sunt absolut deloc date asupra vanzatorului?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este inutil sa depui plangere la politie, odata ce nu ai numele real si nici un fel de detaliu al teparului.
Vin si eu cu o intrebare?
De ce te-ai dus pe olx.ro sa cumperi marfa noua?
Nu o gaseai in magazin? Cei din magazin iti dau marfa originala cu chitanta si garantie.
Pentru ce ai prefera sa risti sa cumperi de pe olx cand poti cumpara din magazin, care este motivul?

Bula
| Bula a răspuns:

Da, doar politia poate depista vanzatorul, DACA depui plangere la ei.

| ovefeden explică (pentru Bula):

Si ce poate patii vanzatorul? doar imi da banii inapoi si atat?

| Bula a răspuns (pentru ovefeden):

Daca vinde marfa contrafacuta ca originale, atunci poate avea mari probleme (inselaciune, contrafacerea unormarci inregistrate etc.).

| JimmyXgeo a răspuns (pentru ovefeden):

Se pune drept înșelăciune și se pe pedepsește conform legii

| Simpatic a răspuns:

Pai era bine daca ii retineai linkul catre profilul de pe olx
Chiar daca prin VPN acesti hoti pot scapa nedetectati, cei mai prosti dintre ei folosesc IP-ul nefiltrat si atunci autoritatile pot afla de la olx cine sunt acestia.
Daca ai avea acces la numele sau de profil poti sa faci plangere catre olx si acestia ii vor inchide contul, tot e ceva fata de nimic.
Pe viitor numai cumparati fratilor de pe net asa de la oricine, va incanta pretul mai mic dar luati tepe
Luati din magazine mari cunoscute : altex, flanco, eMAG sau alte magazine online care sunt veridice!

| Sophieka a răspuns:

Poti merge sa depui plangere, e dreptul tau.

S-ar putea ca politistii sa se "de-a de fund", nevrand sa intervina in situatia asta, dar daca vei insista si nu te vei lasa, vor incepe o ancheta pentru a depista aceasta persoana.

| goguPatent a răspuns:

Poti depune o plangere pentru inselaciune la politie. Slabe sanse sa rezolve ceva mai ales ca nu ai datele aluia.
Recunoaste ca erau mega ieftine si ai zic ca faci o mega afacere

| Skarr a răspuns:

Mare greșeală. Nu mai cumpără nici odată asa. Sigilate, toate alea. Sunt fake uri care au și serii reale. Știu eu pe cineva care se pricepe și mi-a zis că trebuie să ai grijă cu airpods urile și să ști să le cumperi.

| sparklingqueen a răspuns:

Buna! Poti depune plangere daca ai dovezi.Si in plus, data viitoare, nu-ti mai cumpara de pe olx ceva ce gasesti oriunde!

Răspuns utilizator avertizat