| LORDULMIHAI a întrebat:

Am 13 ani, 1, 65 si 41 kg si as vrea sa mi se vasa patratelele. Se simt dar nu se vad. cum as putea sa scap de acel strat de grasime care le acopera?

as vrea si sa maresc masa musculara, in special bicepsul tricepsul si pieptul. nu dispun de bani pentru sala. doar exercitii cu greutatea corpului si alte greutati pot sa fac.

in final as vrea sa imi maresc puterea la skanderberg.

multumesc anticipat.

PS cum pot sa imi maresc viteza de sprint, sunt alergator de rezistenta si nu am viteza prea mare.

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce vrei tu nu se pot face toate in acelasi timp, dni cauza alimentatiei.

Asa ca ce vrei?

p.s. : skandenbeg-ul e un sport complex, trebuie sa-ti lucrezi incheieturile, degetele, coatele, forta izometrica, etc.

| rafa1987 a răspuns:

Ca sa scapi de stratul de grasimetrebe sa uiti,de dulciuri, prajituri, sucuri acidulate, zahar, sare....etc tot ce este grasime si se trasforma in garsime ai grija la alimentatie, ca sa-ti faci un corp frumos strangeti bani si du-te la o sala, toti vreti sa va faceti mari acasa dar nu aveti nici macar 2 gantere...happy

| WhothefuckamI a răspuns:

Flotari in serii regulate in fiecare zi
Abdomene complete in serii(180 - 60 de garde)
Nu uita sa lucrezi si picioarele!
Pentru putere la scandenberg recomand flotari cu mainile pe langa corp sau aleatorii cu bataie.
Restu vezi tu!
Sper ca te-am ajutat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru WhothefuckamI):

Serios? flotari in fiecare zi? muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Esti doar un copil mic si firav, nu?

p.s. : pentru skandenberg ai nevoie de grupe care NU se lucreaza cu flotari, ci cu tractiuni, ramat, izometrie

| WhothefuckamI a răspuns (pentru Cosmin86):

Stii... cred ca LORDULMIHAI si oricine altcineva se descurca si fara comentariile tale precare. E parerea mea, e experienta mea, nu ai nici un drept sa ma judeci!

| Cosmin86 a răspuns (pentru WhothefuckamI):

Eu sunt la skandenberg competitional si chiar stiu sa ma antrenez si sa mananc

mai documenteaza-te si tu inainte de sfaturi TAMPITE gen flotari in fiecare zi

copii mici si firavi... fac ei flotari in fiecare zi si se mira de ce raman niste firavi

| Cosmin86 a răspuns (pentru WhothefuckamI):

Hai ma copil mic, mai explica-ne tu cum se fac "in fiecare zi" laughing)

si flotari pentru skandenberg rolling on the floor, doamne

| LORDULMIHAI explică:

Cosmin in primul rand vreau sa scap de acel strat de grasime si sa lucrez bicepsul si tricepsul.

| LORDULMIHAI explică:

Cosmin vad ca de comentat sti da da si tu sfaturi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru LORDULMIHAI):

Ti-a raspuns rafa foarte bine.

Ca sa intelegi cateva chestii :

1. nu poti sa slabesti si sa maresti muschii ( sau forta ) in acelasi timp
2. la skandenberg iti trebuie exercitii speciale + antrenament la masa + tehnica ( sa inveti sa bagi tot corpul in miscare + alte miscari )
3. du-te la sala