| Bogdan123RO a întrebat:

Am 14 ani jumate, 152 cm, 40 kg nu prea am atins pubertatea, să mă apuc de sala + whey protein?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala NU este recomandata copiilor si adolescentilor sub 20 de ani, deoarece blocheaza hormonii de crestere!

| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana si manaca sanatos, cu multe fructe si legume, cu carne, 3 mese principale pe zi si fa un sport: handbal, volei, bachet, inot, ca sa te poti dezvolta, ca esti foarte micut si extrem de slab, pentru varsta si greutatea ta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sala se face abia de la 16 ani in sus, deocamdata inca mai ai de crescut si corpul tau abia se dezvolta.Stai linistit, e normal asa cum esti.In schimb poti face zilnic putina miscare, diverse activitati fizice, poate un sport, alergat etc.

Am introdus datele tale aici si esti cat se poate de sanatos : https://www.cdc.gov/......esult.html Deci nu esti in niciuz caz micut sau extrem de slab, asa cum vorbesc unii aiurea pe aici, fara sa aiba habar de indicele de masa corporala.

| dullcat a răspuns:

Uite aici acelasi calculator in romana https://www.nutrilife.ro/calculatorul-greutatii-ideale/ iar daca introduci datele iti scrie:
IMC = 17.31 kg/m2 (Healthy weight)
normal BMI range: 16 - 22.6 kg/m2
normal weight range for the height: 37.0 - 52.2 kg
Pentru varsta si inaltimea ta e bine sa ai intre 37 si 52 de kg.

| ReddY25 a răspuns:

Dezvolta-te armonios

Răspuns utilizator avertizat