| raduboy007 a întrebat:

Am 14ani 1, 66cm 66kg.Ce as putea face sa slabesc si eventual sa adaug si ceva masa musculara? Imi puteti spune concret ce trebuie sa fac?(e adevrat ca daca merg la sala la varsta mea imi distrug hormonii de crestere?)multumes

18 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Baiatu? mai asteapta si tu vreo 2 ani, cu timpul o sa intelegi cum sta treaba, cat despre hormoni nu ai cum sa-i distrugi eventual ii "dereglezi" daca bagi ceva steroizi sau daca te castreaza cineva laughing

| Cosmin86 a răspuns:

Cum naiba sa-ti distrugi hormonii de crestere, evident ca NU

si nu poti sa slabesti si sa pui masa musculara in acelasi timp, e IMPOSIBIL

hoataraste-te ce vrei intai : masa sau definire

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

De fapt, cred ca pot sa te contrazic in privinta masei musculare si slabitului... oarecum. daca scazi din coeficientul caloric zilnic (sa zicem ca te mentii la greutate la 2500 cal) cam 100-150, ar trebui sa dai burta jos, mentinand din masa musculara actuala. deci, teoretic, ar trebui sa cresti in masa musculara printr-un deficit caloric minim, si totusi sa dai burta jos. in martie o sa incerc sa vad pe pielea mea, daca pot mentine masa musculara in timp ce fac cutting. nu zic ca nu o sa scad in masa, dar s-ar putea sa scad destul de putin incat sa para unnoticeable :/

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Pai stai, ca ai zis de 2 ori "mentinere" si "crestere", mentii sau cresti masa musculara cand slabesti? tongue

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Apai unii zic asa, altii pe dincolo. eu ce o sa cred, este ce iese la vara dupa ce incerc. si asa nu mi-am calculat niciodata caloriile pe care le bag in mine.

| raduboy007 explică (pentru Cosmin86):

Pai mai intai definire happy

| raduboy007 explică (pentru Cosmin86):

Si sper ca nu te-ai suparat dar de aceea am intrebat ca sa aflu pentru ca nu stiu sad big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru raduboy007):

Definire la ce? tongue

| raduboy007 explică (pentru Cosmin86):

LA abdomenwinking

| raduboy007 explică (pentru Cosmin86):

Abdomen si imi poti spune mai detaliat adica ce trebuie sa mananc ce nu.ce sport trebuie sa fac. meris happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru raduboy007):

Ce vrei tu necesita pagini intregi de scris, vezi aici un inceput :

http://www.culturism.ro/......domen.html

| raduboy007 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc.Dar nu imi poti da tu un program exact ce trebuie sa fac ce sa mananc ca acolo doar zice fibre, protenieni nu le si exemplifica mai concret..Si daca te rog sa imi spui si exercitii trebuie facute cate min pe zi cate repetari etc. big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru raduboy007):

Nu, pentru ca un program trebuie sa fie individual.

vezi tu, munca grea NU e antrenamentul, NU e alimentatia... munca pentru asta este ORE INTREGI de citit, documentat, etc., nu merge cu "cate serii, cate repetari, ce mananc", chiar nu merge, daca incerci asa ESUEZI DE LA INCEPUT.

Trebuie sa te documentezi ce inseamna proteine, ce inseamna carbohidrati, fibre, enzime, etc., cum trebiue sa le combini.

Si apoi sa EXPERIMENTEZI. Fa-ti un jurnal pe care il modifici periodic, dupa ce experimentezi, uite jurnalul meu vechi :

http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

E din mai 2012 pana in prezent. Cam asa trebuie sa-ti faci si tu.

| raduboy007 explică (pentru Cosmin86):

Problema e ca eu nu merg la sala! sad

| Cosmin86 a răspuns (pentru raduboy007):

Ai acasa o bara de tractiuni? si niste paralele pentru flotari? + gantere reglabile?

| raduboy007 explică (pentru Cosmin86):

Am doar gantere reglabile

| Cosmin86 a răspuns (pentru raduboy007):

Atunci asteapta sa poti merge la sala.

| raduboy007 explică:

Dau si funda..am uitat! happy big grin