| Fortis a întrebat:

Creatina e buna? Am un prieten care merge la sala si baga asa ceva, m-am gandit sa iau si eu, si eu merg la sala dar nu am luat nimica. Creatina ajuta? Sau ce pot sa iau? Vreau muschi frumosi conturati

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cum zice hellboy. creatina este aminoacid. ficatul produce o doza mica de creatina zilnic, se gaseste in carne (in special peste, vita, curcan), dar in cantitati mici. functia ei este regenerarea rezervelor de atp din corp. mai pe scurt da energie pentru o durata mai lunga decat cea produsa natural (corpul produce cam 1 gram, din alimentatie mai iei maxim 500mg, din creatina supliment iei 5g. vezi diferenta?)

| Jokyo a răspuns:

Nu sunt eu expert in sala dar nu lua creatina mai degraba cumparati proteine si daca vri sa arati bine si toate cele mananca multe alimente ce contin un numar ridicat de proteine... oricum in principiu creatina nu este prea buna! Nu te-as sugera

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jokyo):

1. invata sa scrii, ca scrii ca un analfabet
2. argumenteaza de ce nu e buna creatina, cand e singurul supliment de la care eu personal am simtit ceva ( crestere in forta )

| LaurAlex97 a răspuns:

Creatina este un compus natural. Ea se regaseste deja in organism, deci nu se pune problema introducerii unui element artificial :p. Vei avea o doza de energie mult mai mare care te va ajuta sa executi mai multe repetari. Atentie : daca prezinti boli ale rinichilor sau diabet ar trebui sa eviti sa folosesti creatina din cauza posibilei aparitii a unor noi probleme de sanatate deoarece rinichi sunt cei care proceseaza creatina.

| Mariiian090909 a răspuns:

Creatina e buna dar nu te gandi ca daca iei muschii o sa se formeze frumosi luciosi ca a unor vedete dar te-as sfatui sa nu iei nimicsa lucrezi fara proteine sau altceva