| Intelligence a întrebat:

Am 17 ani. 1, 65, -60kg. Asta e povestioara mea, dau funda celui care se straduieste sa vina cu sfaturi pertinete.
Doresc sa mai slabesc 4kg, caci am mai slabit 5kg. Din aceasta cauza, procesul e mult mai lent acum si mi se pare foarte greu sa mai dau inca 4kg, deja de 1luna incerc, dar dupa ce am slabit 5 kg,am stagnat. Ideea e ca situatia mea financiara nu-mi permite sa tin o dieta bazata pe,piept de pui,peste,etc. Pana acum am mancat multe supe de care gateste mama,fructe,,mai putina paine,fitness(pentru pofta de dulce), iaurt de fructe, dar mi-am facut si mici pofte.Am o bicicleta mecanica si fac zilnic pe ea vreo 40 de minute, ceea ce inseamna 250kcal arse(Nu-mi permit sa platesc un abonament lunar la sala). Activitate fizica in rest nu prea am,mersul la scoala,urcatul,scarilor, dar plimabari-mai rar, oricum timpul nu-mi permite.As vrea sa intreb totusi daca o dieta calorica asigura succesul procesului de slabire? Stiu ca o fata/femeie trebuia sa manance in mod normal 1800kcal pe zi(nu stiu sigura daca informatiile acestea sunt corecte), dar daca depaseste se ingrasa, iar daca doreste sa slabeasca 1200kcal maxim/zi. Daca continui sa mananc pe zi 1400kcal si sa fac si bicicleta, adica sa ard inca 200kcal,am sanse sa mai slabesc?
Dupa cum spuneam, acum merge mai greu, datorita faptului ca am mai dat 5 kg, de aceea doresc sa stiu ce as putea schimba sau ce ar trebui sa schimb ca sa reusesc sa dau inca 4kg, sau daca gresesc ceva?

8 răspunsuri:
| ZeePinkStar a răspuns:

Buna happy felicitari pentru cele 5 kg, asta inseamna ca "regimul" care l-ai tinut a fost adecvat pentru organismul tau. Incearca sa mananci la fel de sanatos si nu iti schimba dieta, nu astepta sa slabesti in o luna, slabirea fortata o sa-ti slabeasca si organismul, asadar mai ai rabdare, o sa reusesti + de asta, fi pozitiva! happy

| Intelligence explică (pentru ZeePinkStar):

Multumesc,da cred ca acum m o problema cu rabdarea..sa fac aceleasi eforturi k inainte si sa nu vad rezultate, e putin dezarmant, inteleg, dar na..ma infurie putin..incerc sa am rabdare sa astept sa treaca timpul,nu vreau sa ma fortez sau sa schimb, pentru ca asa e cel mai bine, e stil de viata deja, stiu ca daca as face mai drastic, n-as rezista + ca imi permit si sa`mi satisfac mici pofte de vreo 2 ori p sapt, cu masura.ce-i drept. Mersi de incurajare.

| ZeePinkStar a răspuns (pentru Intelligence):

Hey :* te cred, odata ce ai vazut rezultatele le astepti cu nerabdare pe celelalte, insa cateodata e mai bine sa vina toate pe rand si incearca sa privesti partea buna, ca e mai bine treptat decat sa ai pe urma probleme cu organism slabit happy

| raluk27 a răspuns:

Eu am un regim bazat pe 800-900 cal/zi, si nu pot sa zic ca fac foamea. Nu vreau sa te descurajez, dar o dieta presupune alimente cat mai diversificate. Macar o data sau de 2 ori pe saptamana trebuie sa mananci carne: de pui/vita sau peste. Nu exagera cu fructele pentru ca au zaharuri si ingrasa. 3-4 portii de fructe pe zi sunt suficiente. Nici iaurtul cu fructe nu e foarte stralucit. Mai bine consumi iaurt simplu. Cereale (inclusiv paine)- de preferat doar dimineata. Ultima masa-18.30.Pofte- numai o zi pe saptamana si sa inlocuiasca masa de pranz. Adica daca ti-e pofta de prostii: pizza, shaworma, junk food, prajituri, mananca-le la masa de pranz si fara felul 2. Iar seara, doar o salata. Eu personal, am renuntat de vreun an la a gati cu ulei si crede-ma ca se observa pe cantar. O singura lingura de ulei in mancare adauga un surplus de 120 cal, ceea ce e destul de mult. Gateste alimentele pe gratar, la cuptor sau fierte.Bineinteles, toate astea trebuie imbinate cu sport. In week end poti iesi la jogging in aer liber sau te poti uita pe you tube la clipuri cu exercitii.

| Intelligence explică (pentru raluk27):

Multumesc de sfaturi.Nu am descurajezi.In dieta mea se includ oricum maxim de 2 ori pe saptamana preparate de mancare care folosesc: carnea de pui,vita. Cand am pofte nu ma refer deloc la prostiile alea. Jumate de ciocolata, biscuiti probabil. Mersi, o sa tin cont de faza cu uleiul, oricum de regula, nu foloseste nici mama f.mult ulei la gatiti, iar daca se nimereste asa, evit.Cat despre fructe, cam vreo 3 mere p zi si de vreo 2 ori p sapt kiwi- le mananc pentru ca-mi si plac.Nu simt k fac foamea, nici eu cu dieta aceasta, doar k probema mea a fot intotdeauna stapanirea poftelor- dulciuri. Dar imi mai fac cate una din cand in cand si asa reusesc sa tin totul sub control.Multa bafta si tie.

| B343 a răspuns:

Fa mai multe exercitii si mananca 5 mese pe zi.
Eu am inceput cu astea:
http://nebuloasa.info/cum-scapi-de-celulita-in-3-luni
si
http://www.eva.ro/......39101.html
Dar chiar e necesar sa mai slabesti atata?

| RoXXXoR a răspuns:

Incearca sa manaci mai incet adica la o masa de 10 minute termin-o in 30 minute pentru ca se depune tot in loc ca grasimile sa fie folosite la energia organismului si incearca sa nu sari peste mic dejun si manaci mai multe mese pe zi si intre mese cate un mar sau o banana un biscuite.Ce iti place tie, dar sa fie sanatos