| Olivers a întrebat:

Salut grup, vin si eu cu 2-3 întrebări, am o situație mai delicată. In ultimii 4 ani m-am îngrășat in jur de 30 kg, de un an am stagnat la greutatea de 115 kg la 186cm si as vrea sa slăbesc, sa ajung undeva la 90 de kg si nu stiu ce dieta sa tin. De sala m-am apucat, merg pe banda, bicicletă si exerciții, daca ma puteti ajuta aș fi foarte recunoscător, va multumesc!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Buna,eu nu recomand diete pentru ca duc la ingrasare ceea ce e foarte nesanatos, in fapt decat sa slabesti si sa te ingrasi mai bine mentineti greutatea, eu am facut un experiment, am schimbat alimentatia si am redus colesterolul, triciglidele desi nu am slabit mult decat 8%, cand slabim rata metabolica se duce in jos, daca revenim la alimentatia veche revenim la greutatea initiala
desi trebuie sa fii hotarat ca ceea ce vei face e pe viata, ca astfel degeaba te pui pe slabit
si eu am avut 30kg pe plus, am slabit 7 kg din 10 ianuarie, nu am facut foamte, am inceput astfel
1, restritie alimente rele, am eliminat sucurile,dulciurile, pizza, prod de patiserie, mezeluri, mancat in oras
2, am cumparat un cantar inteligent imi stiu rata metabolica =cat trebuie sa consum, atat consum 1700 de calori de exemplu
3, limitarea portilor de mancare
4, fac in fiecare zi sport, am inceput prin a merge pe jos
5, 8 ore de somn pe noapte
6, imi fac de mancare singur
tensiune nu ai? cu glicemia cum stai? cu ficatul?

| RAY a răspuns:

Va dau un exemplu, EU de acum 6 ani care aveam 60 de kg vs Eu peste cateva luni care are 60kg dar a slabit 30 de kg este o diferenta, EU cel din viitor voi avea o rata metabolica mai mica ca EU de atunci,practic fiecare slabire duce rata metabolica mai in jos,pentru ca se pierde masa musculara, plus ca probabil o sa simt foamete non stop, organismul o sa incerce cu disperare sa recastige greutatea, dar, daca faci sport rata metabolica nu scade atat de mult, zilnic sport minim o ora

https://fii-sanatos.ro/......minnesota/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2204100
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3943438/

| RoCkKiD a răspuns:

Ok, cateva puncte.

Desi exercitiile de cardio tind sa fie mai eficiente la slabit, pe termen lung e mai valabil sa iti folosesti timpul la aparate pentru a iti creste masa musculara. Muschii aia in plus o sa arda ami multa energie in mod normal asa ca vei slabi mai repede pe masura ce pui mai multi muschi.

Cat despre partea cu slabitul, exercitiile sunt o mica parte din ecuatie, intr-o ora la sala o sa arzi pe la 500 de calorii, care e aprox cat o salata saraca. Daca vrei sa pierzi in greutate trebuie dieta cu numarat de calorii, fara zahar etc. Gasesti ami multe informatii despre asta iar daca nu poti raspunde la mesajul asta si iti mai povestesc.

Acum, ray a pus punctul pe i cu metabolismul bazal. Corpul nostru inregistreaza prin niste hornomi cata grasime are la dispozitie in rezerve, cand o pierde o sa incertineasca arderile incat sa revina la nivelul pe care il avea in trecut, in medie cam cu 10-20%. Asadar cand ajungi la 90 de Kg trebuie sa manaci cu vreo 10-20% mai putin decat alt om care are 90 kg dar nu a tinut regim.
Nu stiu daca ce a zis el se aplica, la slabitul lent, eu nu am auzit sa existe dovezi in sensul asta, poate ne ajuta cu niste studii.

| Alexuţ02 a răspuns:

Am cunostinte care erau " plinute ", baieti fiind, sa stii ca am vazut rezultatele pe ei, ne mai vedem din priviri si ne salutam, mi-au spus ca au alergat in parc, s-au apucat si de sala ( in acelasi timp ) si au respectat o anume dieta, in general eu nu vreau sa ma bat cu pumnul in piept pentru ca nu sunt nutritionist, dar eu iti recomand mese mai "micute" prin asta ma refer sa nu mai mananci mult si de 2 ori pe zi, mai bine de 4-5 ori dar mai putin

| Justme32 a răspuns:

Un pahar cu apă călduță zilnic pe stomacul gol dimineața. În 2 luni simți diferența

| Simpatic a răspuns (pentru Justme32):

Pe bune, asta trebuie sa fie o minune a medicinei actuale sau e homeopata? happy
ma gandesc ca a fost indelung studiata chiar si pe cobai la inceput

| alina2k18 a răspuns (pentru Simpatic):

Ahahhahaha, s-o topi sunca de la apa calduta laughing