| nick2013 a întrebat:

Am 17 ani, 1, 78inaltime si 60kg. Spuneti-mi va rog cum sa pun ceva greutate pe mine intr-un timp mai scurt. Mananc de 3 ori pe zi, chiar si de 4, 5 ori, dar degeaba, nu ma ingras deloc. Fac si exercitii in fiecare zi(flotari, abdomene...) si joc si foarte mult fotbal.

Răspuns Câştigător
| AdinaELA a răspuns:

Buna! Intr-adevar esti cam slab...Dar nu e problema prea grava, inca esti in crestere si te mai poti dezvolta! E bine ca faci sport, nu te lasa! E foarte bun pentru sanatate chiar daca te face sa arzi si mai repede caloriile obtinute pe parcursul zilei.Eu zic sa nu te fortezi sa manci daca nu poti pentru ca dai in alte probleme de sanatate.Mergi la medicul de familie sa-ti recomande niste suplimente alimentare pe baza de vitamine-eu iti recomanda CENTRUM(la mine au dat rezultat acum ceva ani).Iti vor face pofta de mancare.NU iti recomand sa mananci multe prajeli,carne grasa(porc, miel, etc.), dar ar fi bine daca le-ai adauga in alimentatia ta macar intr-o zi din saptamana.Te vor ajuta sa te ingrasi, dar nu face abuz pentru ca vei avea probleme de sanatate.E important sa respecti cele 3 mese principale ale zilei-dimineata,pranz,seara(indiferent de ore) si chiar ar fi de preferat sa mai ciugulesti cate ceva intre aceste mese. Poate ceva dulciuri sau fructe(vor aduce un plus de vitamine).Si nu uita,totusi, sa consumi multe lichide! Deci,respecta cele trei mese principale,consuma multe lichide,ia suplimente alimentare(recomandate de medic sau farmacist), continua sa faci sport(e foarte bun pentru sanatate si te va ajuta sa pui masa musculara)! In rest, multa bafta!

7 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

laughing pai vezi,,, daca joci fotbal si faci abdomene nu ai cum sa pui pe tine. Ai numai 17 ani acum e mai greu dar daca vrei sa pui masa musculara trebuie sa antrenezi grupele mari de muschi adica coapse, spate, pectorali, umeri, astea sunt grupele care iti dau masivitate.
Mananaca multi carbohidrati ca pastele fainoase ca alea chiar ca te ingrasa 3 kg pe lunawinking

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Du-te la sala.

| Eron a răspuns:

WOW! Dar tu chiar esti slab.Eu am 16 ani, 1, 68 m inaltime si 60 kg.Si totusi.Eu nu stiu cum sa slabesc si tu vrei sa te ingrasi.Mai bine asteapta ca pe la 25 de ani(poate mai devreme) o sa te latesti si nu o sa mai fi asa slabanog. Timpul face totul. Daca te grabesti, lasa-te de ingrasat.Incearca sa pui masa musculara, serii de exercitii cu pause de 30 s.Desi o sa pui putin deoarece structura ta fizica este de ectomorf, totusi mai bine putin decat deloc.Succes!

| anUcy a răspuns:

Pai din contra. Daca vrei s ate ingrasi nu trebuie sa faci prea mult sport.Si, de asemenea, mananaca multe dulciuri, ca astea sigur ingrasa.

| Kl0d a răspuns:

E cam greu de explicat si am multe de zis vb pe ID-ul the.clau95 Bafta!

| pulivercs_8369 a răspuns:

Sal...
Ca-sa te ingrasi trebuie sa iti faci program.
Manci de 3 ori pe zi, este foarte bine

1) dimineata can te trezesti
2) la ora 15 - 15:30
3) la ora 20 - 20:30
Si cat mai putin sport ca-sa te ingrasi
manca la programul pe care ti-l-am facut eu si o sa vezi dupa o luna ca ai mai pus ceva kilograme pe tine.

si app, daca nu manci in fiecare zi la aceste ore, nu cred ca te vei ingrasa
Funda te rog ca-s nou pe aicia.

| Atlas a răspuns:

Sunt multi tineri in situatia ta! Esti ectomorf, ai 'arderile' foarte bune drept pentru care trebuie sa consumi ceva mai multe calorii care se obtin destul de usor din carbohidrati. Iti poti face o lista cu alimente bogate in carbo sau/si poti cumpara un supliment nutritiv cu 70-80% carbo.