| qieiqpalz a întrebat:

Am 93 kg vreau sa slabesc, cam cati macronutrienti trebuie sa mananc?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am 93 kg, vreau sa slabesc, cam cati macronutrienti trebuie sa mananc?
uimitor ce poate face o virgula asa si caloriile fac multe
zi-mi varsta ta, inaltimea, sexul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa o iei incet.
Vreau sa zic sa nu incepi sa te infometezi.
Ai sa slabesti considerabil in doar 2-3 luni daca aplici urmatoarele.
Stergi din alimentatie bauturile carbogazoase si toate sucurile.
Nu mananci prajeli doar fript. (De exemplu daca ai vrea sa mananci o bucata de carne prajita si un ou prajit iti faci carnea fripta si oul fiert.
Reduci radical painea (doar doua feliute dimineata poti ca astfel ai timp sa pierzi caloriile)
Renunti la chipsuri.
Daca ti se face pofta de dulce mai bine mananca un fruct.
Inlocuieste painea/carbohidrati cu mamaliga.
Seara nu manca dupa ora 18. Inainte de ora asta fa-ti un bol mare de salata cu rosii, castraveti, etc. sau o portie de orez.
Mananca in general alimente bogate in proteine precum broccoli, oua fierte, carne fripta si alte legume.
Bea 2 litri de apa.
Alearga zilnic cel putin 30 min si mergi cat mai mult pe jos. Evita sa iei masina.La inceput o sa alergi putine minute dar cu timpul vei vedea rezultate si o sa inceapa sa iti placa. Bafta su innarmeaza cu rabdare. Eu astfel am slabit 10 kg in doua luni si nu mi-a fost greu. Am mancat de toate in afara de dulciuri, paine, chipsuri si am facut sport.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Bune sfaturi i-ai dat. Vreau doar sa mentionez ca broccoli nu contine proteine, iar ouale si carnea nu sunt legume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Cred ca nu ai citit prea bine. Nu i-am zis sa manance doar legume. Am punctat de la inceput ca trebuie sa o ia incet ca sa nu se imbolnaveasca.
Organismul are nevoie de proteinele si vitaminele care se gasesc in carne si oua.
Daca ar manca doar legume ar ajunge la spital in cateva zile. Plus ca un ou fiert cintine doar 60 de calorii iar carnea nu ingrasa daca nu e prajita. Cu ajutorul ei va inlocui dupa ce va da jos cateva kg grasimea cu masa musculara.
In ce priveste broccoli au proteine chiar multe.
Degeaba vorbesti cu atata siguranta de sine, nu te pricepi aiciwinking

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfatul tau in ansamblu e foarte bun- nu numai bun. Eu doar la unele mici amanunte am avut alta parere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Ok foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incepe sa mergi pe jos, ideea e sa nu te obosesti.
De asemenea poti incerca bicicleta fitnes, dar cumpara-ti una incat sa reusesti neintrerupt sa faci 36-51km pe zi (pentru 8 ore de exercitiu pe zi, viteza e in jur de 0.5m/s si e imposibil sa nu reusesti)

| JusTPauL a răspuns:

Cam câți ani ai și ce înălțime ca să știm de unde plecam?

| qieiqpalz explică (pentru JusTPauL):

17 ani si aproape 180 cm

| JusTPauL a răspuns (pentru qieiqpalz):

80kg ar fi ideal pentru tine.
Maxim 3000 de kcal îți ajung.
Dacă vrei sa slăbești scade cam la 2700 kcal pe zi.
Renunță pe cât posibil la dulciuri și fa mișcare, cardio.

| qieiqpalz explică (pentru JusTPauL):

Stiu frate am scazut la 2500 si nu am scazut prea mult pana acum de 1 sapt fac asta dar mai astept

| qieiqpalz explică (pentru JusTPauL):

Cardio e alergatul? sau exercitile alea cu 30 secunde pauza?

| qieiqpalz explică:

Baieti eu vreau sa stiu doar cati macronutrienti trebuie sa mananc eu fac sport alerg si fac de pe i aplicatie sport care e destul de buna am slabit ceva si mai vreau macar pana la 80

| heracles a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu sunt un expert in nutritie, dar organismul i-si ia(retine) el cat i trebuie iar restul(nefolositor)org. il elimina, si surplusul il depozita sub forma de grasime in tot corpul mai ales in dreptul abdomenului.Continua sa faci miscare (inot, alergare e.t.c.)si vei ajunge la 80 dar asta nu vine peste noapte.bafta

| qieiqpalz explică (pentru heracles):

Ms

| heracles a răspuns:

Hello,hello,macronutrienti,zi si tu mai bine cate proteine,carbohidrati si lipide ar trebui sa mananc,pai ddegeaba iti reduci din mancare caci de slabit tot nu vei slabi,singura metoda este miscarea(inotul,alergatul, pedalatul,urcatul scarilor)sunt atatea metode,in ce priveste mancatul el trebuie sa fie echilibrat deci poti manca(consuma)si proteine,carbohidrati,lipide,organismul pentru a putea functiona bine trebuie sa contina si proteine,carbohidrati si lipide,daca e sa scoti ceva din alimentatie scoate sucurile caci si alea te ingraja(coca-cola, e.t.c.)fast-food-urile, si mai redu si din ciocolata, una pe saptamana eu zic cati ajunge, in rest numai de bine, fiecare are inportanta lor in organism-proteina sunt caramizile, glucidele-energia, lipidele -ajuta la transportul unor vitamine liposolubile.ciao

| elaventurero a răspuns:

Pentru a slabi trebuie ca efectiv numarul de calorii ce le mananci zilnic sa fie mai mic decat caloriile ce le consumi zilnic prin diferite activitati.
Poti incerca si la un dr. nutritionist dar poate fi costisitor.
Poti si singur iti trebuie doar vointa incearca sa faci sport, iesi cu bicicleta sau la alergat, care este foarte eficient. Poti incepe cu 1km pe zi alergare. timp de o saptamana, apoi cresti la 1, 5km..2km..si tot asa dupa cum simti. Bafta.

| alina2k18 a răspuns (pentru elaventurero):

Daca are 93 kg de slabit abia merge, darmite sa alerge laughing

| qieiqpalz explică (pentru alina2k18):

Habar nu ai si vorbesti

| alina2k18 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Mda, mai mult scriuwinking

| TehDevil a răspuns (pentru alina2k18):

Probabil are 93 kile, nu atatea are de dat jos. Dar e greu cu limba romana happy o virgula, poate face chiar minuni! rolling on the floor

| alina2k18 a răspuns (pentru TehDevil):

Mda, dar stie sa sara cu gura, pardon, tasta laughing)

| TehDevil a răspuns (pentru alina2k18):

Cu tasta'n gura happy