| SpikLo a întrebat:

Cati carbohidranti trebuie sa mananc daca vreau sa slabesc si cati daca vreau sa fac muschi (fac sala). Baiat 16ani 1.72 64kg.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti spre zero daca se poate happy

Cand pui muschi cam 50 % din ce mananci sa fie carbohidrati.

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

La varsta ta, de 16 ani, avand 1.72 m, cred ca este destul de bine, sa ai 64 kg. Vrei sa fii slabanog? Cum ai arata slab si cu muschi? Nici organismul nu ar fi in stare,sa "creeze" niste patratele,daca esti slab!
Foarte bine ca faci sport,asa poti face si muschi,dar trebuie sa fii atent si la ce mananci:proteine din carne slaba,oua,lapte,multe fructe si legume,hidratare cat mai buna.
Dar si proteinele,nu trebuiesc uitate(peste,carne slaba,sunca,oua,lacatate,spanac,sparanghel,varza Buxelles,cartofi doar fiertiin coaja, fructe mare, miere, acocado). Carnea, de 3-4 ori/saptamana. Potasiul si magneziul,sunt iar indicate pentru buna functionare si dezvoltare a muschilor.
Gasesti foarte multe date pe Google,atat despre carbohidrati(care sunt buni si te ajuta pentru a mai slabi),cat si despre proteine, vitamine, care ajuta in dezvoltarea muschilor.
Ca un sfat, sa nu te puna dracu, sa folosesti "chimicale"!