| RAY a întrebat:

Trebuie facut si deficit caloric din rata metabolica sau slabirea sa rezulte din sport?

mossoti
cosmin

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza, pentru slabire trebuie deficit caloric si atat, nu conteaza cum se obtine.
Ca sanatos e si cu sport, este alta poveste, dar strict pentru slabit, nu conteaza.
Ai 1000 Kcal deficit pe zi, slabesti 4, 5 kile lunar indiferent ca deficitul asta e ca ai scazut aportul caloric fara sport, sau ca ai avut deficitul din sport.

Organismu stie atat "eu am nevoie de 2300 Kcal si tu mi-ai dat 1300, nu ma int altceva, eu mai am nevoie de 1000, daca nu, iau din rezerve".
Daca ai nevoie de 3300 ca faci sport, si mananci 2300 (deci nu reduci aportul caloric), zice la fel "eu am nev de 3300, deci mai am nev de 1000, daca nu imi dai, iau din rezerve".
Sau daca faci si sport si ai nev de 3300, dar mananci tot 1300 ca inainte (Adica reduci si aportul caloric), o sa aiba nevoie de 2000 in plus, si deci vei slabi 8-9 kile lunar.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Hai sa îți explic. La data de 1 ianuarie am avut 88kg, am mers cv pe jos, numai cinsumam dulciuri i am slăbit la 86, 6 in 10 zile, din 11 am început sala, nu fac restricție alimentara, număr calorile atat cat am rata bazala = 1760 calori, sport 770 cal pe zi, am slăbit ajugand la 83 de kg ieri, ce sa fac sa fac deficit și din rata metabolica? O sa ma simt mai obosit? Apropo am o dieta high carbs. =fructe.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai reduci si din alea 1760 Kcal pe care le arzi bazal, adica mananci mai putin, nu mananci 1760 ca sa ai deficit doar de 770.
Daca te simti mai obosit o sa vezi tu, depinde de om.
Ai ars mai mult, ca 770 kcal/zi deficit in 18 zile, ai fi dat doar 2 kile jos, deci de la 86, 6 la 84, 6.
Suna ca si cum ai avut 1400 deficit pe zi, ca sa dai jos 3, 6 Kg in 18 zile adica e pe 11 pana pe 29 inclusiv (daca ieri te-ai cantarit).

| RAY explică (pentru Mosotti):

Uite https://ibb.co/HKbqz7T

| RAY explică (pentru Mosotti):

Te rog sa te uiti la tabele

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, ai slabit de pe 1 ianuarie inclusiv, si pana pe 29 inclusiv, 4, 7 Kg in 29 zile de la 88, 3 la 83, 6, adica ai avut un deficit pe zi 1135 Kcal!

4, 7 Kg x 7000 Kcal per kg grasime - 32900 Kcal total deficit in 29 zile.
32900/29 - 1135/zi deficit.

Deci ai fi ars pe zi 1760 care le-ai mancat + 1135, deci 2895 Kcal/zi total.

| RAY explică (pentru Mosotti):

De ce fluctuația asta mare între zile?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai se mai retine apa, mai ramane mancare in stomaci mai multa sau mai putina, de aia.
De aia cantarul se face in anume fel la saptamana, ca sa dea ca lumea, nu asa oricum. Ca e una sa ai 0, 5-1 kg diferente in sus sau jos de la apa eliminata in plus, sau retinuta in plus, ori mancare mai multa sau mai putina retinuta, si alta e sa ai 0, 5-1 kg pe bune slabite sau luate.

De ex eu odata dimineata aveam 59, 9 si seara la ora 20 aveam 58, 1.
Sau azi aveam 60 si maine 59, 4, dar nu era de la slabit.
De aia nu se face cantaru zilnic ci cam la minim o saptamana.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Apropo mann am făcut înclinare le banda și ceva de împins picioarele, faza e ca când ma azez sau ursv scările sau împing picioarele ma doare genunchi mann., azi m-a durut și pe o bicicleta ststiomara

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Lasa dracu impinsul cu picioarele, fa bicla, alergare, forta, nu mai forta genunchii aia, fa si pentru picioare dar asa ceva mai lejer, cont mai mult corpul si bratele.
Te-au durut ca ori ai alergat prea tare pe banda, ori ai impus prea multa greutate.

Mie medicii mi-au zis sa nu mai alerg ci ca fac bicla, caci alergarea cica e posibil sa-ti f genunchii in timp ca faci soc pe ei cand calci, o alergare ideala e aia pe nisip sau pe varfuri pe banda.

Eu alergam si cu un 13 Km/h pe banda si ma dureau genunchii de ma spargea. M-am dus la medic, a facut radiografie, n-aveam nimic, dar m-am oprit, si am trecut la bicla in sala si acasa, si am scapat de dureri definitiv.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Asa am sa fac mann, bicicleta și mers pe jos, uite programul meu, dimineața 700 de calori la sala și după masa 300 cal mers pe jos, îmi număr caloriile

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai f bine faci eu am 70, 9 de la 73 Kg acum 28 zile, vreau sa ajung la un 66-67, ca la 1, 7 m e mai bine asa.
Dar eu slabesc mai incet dar sigur desi is f sedentar, stau 95 % din timp acasa, dar aia e, nu mai am chef de sport ca pana acum 7 ani.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Macar sa mergi pe jos mann o ora apoi doua, nu e bine sa stai in casa non stop nici pentru minte nici pentru corp

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu e bine, dar asta e situatia.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu e asta situatia e ca vrei tu sa fim seriosi, si eu ma putem conforma, si spuneam nu conteaza fizicul

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai vreau asa ca asa simt, in sensul asta am zis ca asta e situatia, nu simt dorinta sa fac ce zici tu, iar daca fac ceva contra, ma enerveaza si nu are sens sa-mi fac rau singur, deocamdata pentru mine e bine asa.
Ca si la mancare, ma abtin in sens ca nu mananc prostii si mult cand nu imi vine, daca imi vine, bag.
Ma pot abtine odata, de doua-trei ori si daca imi vine, dar nu prea mult timp.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Mann numai ai pofta de viata, numai dai sens existentei tale

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu, dar ma simt okey asa, cand ma simteam ok sa fac sport, ma duceam la sala.