| anonim_4396 a întrebat:

Am facut 75 genuflexiuni cu bara in spate si 10kg la capete. Eu vreau sa pun masa musculara, sunt suficiente astea 10kile(20 in total) marind numarul de repetari? sau cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns:

Iti dau un sfat, muschii se vor pune doar atunci cand nu mai poti, frate atunci cand simti ca lesini de oboseala, straduiestete si mai mult, si mai fa macar 10-20.Ai incredere asa este cel mai bine, minimul tau este de 75? Acum incearca sa faci 100 si iti garantez ca vei deveni mult mai bun.Eu joc fotbal antrenorul nostru ne spune exact cum ti-am spus eu tie. Incearca doar, multa bafta.

| anonim_4396 explică (pentru Alin_Alin_2000_jeUB):

Cam dupa cat timp se vad rezultate? 3-4 luni?

| anonim_4396 explică (pentru Alin_Alin_2000_jeUB):

Inca ceva, am facut 75 ca n-am mai putut ridica si totusi n-am facut febra musculara. Asta inseamna ca e degeaba?

| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de tine, se poate si mai repede putin.

| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus, atunci cand simti ca nu mai poti, incearca macar sa mai faci 20. Si nu, nu ai facut degeaba, dar nu e ca si cum ai face cum ti-am spus eu, incearca si ai sa vezi ca am avut dreptate

| anonim_4396 explică (pentru Alin_Alin_2000_jeUB):

Merci foarte mult

| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, iti urez multa bafta

| AnastasiaK a răspuns (pentru Alin_Alin_2000_jeUB):

Mai bine fugi la antrenorul tau si roaga-l sa-ti explice la ce ajuta numarul ala mare de genuflexiuni, iar daca iti da acelasi raspuns pe care l-ai dat tu, adica la a pune masa musculara, luati-va de mana si documentati-va pana intelegeti diferenta dintre hipertrofie si rezistenta.

10 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Nu, marind numarul de repetari lucrezi rezistenta musculara. Daca vrei sa cresti in masa musculara, cresti greutatea cu care lucrezi. Ideal ar fi sa nu poti face mai mult de 8-10 repetari. Cand faci mai multe, poti deja sa adaugi din nou.

Apropo, sper ca nu trebuie sa fac precizari gen: "ai grija sa executi corect" sau "asigura-te ca ai alimentatia pusa la punct"...

| DarkRed a răspuns:

Pentru a creste in masa musculara va trebui sa faci cu o greutate mai mare, insa mai putine repetari.

| anonim_4396 explică (pentru DarkRed):

Cam ce greutate?