Întrebare recomandată | jijiduru a întrebat:

am 15 ani si as vrea sa imi spuneti daca pot creste in masa musculara cu un antrenament cu o gantera de 4 Kg.

pentru ca nu am o gantera mai grea sau cel putin discuri mai multe de doua pentru a pute mari greutatea la fiecare antrenament maresc doar numarul de repetari.

datorita acestui fapt altii mi-au spus ca marind doar numarul de repetari nu imi va creste decat rezistent iar masa musculara nu!

vreau sa imi spuneti daca este adevarat si cum as putea sa cresc fara sa merg la sala!

nu vreau raspunsuri de genu(nu sti nimic despre culturism,ia suplimente, ia proteine,)

raspunsul castigator primeste VOT si FUNDA!!!

4 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Cresterea musculara nu sta doar in greutatea ganterei cu care vrei sa faci exercitii. E mult mai complex de atat, se vede clar ca nu prea stapanesti domeniul asta si mai bine ai face doar asa pentru tonus.
Pe desupra ai doar 15 ani, nu e o varsta la care sa incepi sa tragi de fiare si oricum ai destul timp sa inveti teoria daca in viitor chiar vrei sa te apuci de sportul asta

| Wehes a răspuns:

Mai citeste despre ce sunt alea proteine si ce rol au.
Vrei sa nu-ti spunem ca nu stii nimic despre culturism dar tu ne spui sa nu iti recomandam proteine. Ai scris suplimente si ai spus ca nu vrei proteine laughing) E clar...
Erau cativa care nu faceau diferenta dintre steroizi si, suplimente dar vad ca tu nu stii nici ce sunt alea proteine.
In Concluzie, citeste.
P.S : Esti certat cu sala?!

| aLeXaNdru145 a răspuns:

"ia suplimente, ia proteine" intai documenteaza'te, dupa vii si pui intrebari de genul.

| AskAlex a răspuns:

Da, e adevarat ce ti-a spus lumea referitor la cresterea rezistentei daca faci mai multe repetari cu aceeasi greutate. Eu zic sa te duci la sala, altfel nu prea vad ce poti sa faci acasa.