| AlexxXxandra a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi sad fac aerobic de vreo doua luni si am inceput sa pun masa musculara dar eu vreau sa slabesc nu sa am muschi. Ce sa fac? (Tin si un fel de dieta)

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Tare de tot nu? Pai cine ti-a spus ca daca faci sport slabesti? Daca faci sport te faci mai mare normal, nu cu grasime, cu muschi dar tot mare te faci.Sa slabesti nu trebuie sa faci sport, nu trebuie nici sa mergi macar, sau sa depui cine stie ce efort.Sa slabesti trebuie sa maninci f putin,sa nu bei sucuri, sa nu mannci inghetata, dulciuri in general si te asigur in intr-o luna o sa slabesti de nu-ti vine sa crezi. Sportul este pentru a intretine muschii in forma si pentru ai mari, de asemenea sa tina pielea tonificata, deci chestii de genul asta nicidecum sa slabesti.Cind faci sport ai nevoie sa maninci bine.Deci asta e tot secretul slabitului mincare la minim.De obicei oamenii consuma mult mai mult decit e nevoie sa isi asigure nevoie de energia a corpului, de aceea surplusul este stocat sub forma de centuri de grasime. Felul tau de dieta e doar un fel dea spnune dar tot maninci mult.Eu de ex am mincat odata pe zi si m-am facut tras ca prin inel intr luna.Nu mi-a venit sa cred.Deci nu-i absolut nici un secret, decit mincarea.

2 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Ei, asa este cind va luati dupa toate prostiile gasite aiurea pe net. Sportul acesta in forta (sala, aerobic, etc) transforma grasimea in masa musculara, de care nu mai scapi in veci.

| Ihvnnm a răspuns:

Nu sunt de acord cu dietele foarte restrictive deoarece dau la o parte alimente care contin nutrienti de care ai nevoie. Si aici nu ma refer de exemplu la inlaturarea dulciurilor, ci atunci cand mananci extrem de putin si cu teama sa nu te ingrasi. Cele mai bune exercitii pentru a pierde in greutate (dar pentru a obtine rezultate trebuie sa te tii de treaba) sunt exercitiile cardio si in special jogging-ul. Sper ca te-am ajutat si tine minte ca pentru a arata bine este nevoie si de o alimentatie exhilibrata si de miscare. Mult succeswinking