| qwerty1234 a întrebat:

as avea avea nevoie de ajutorul cuiva cu cunostinte in domeniul sportului si nutritiei, eu am 18 ani, 1.77 inaltime si am 75 de kg. as vrea sa slabesc 7 kg in 3 luni, este asta posibil fara sa imi afecteze si masa musculara? adica nu vreau sa slabesc infometandu-ma ca majoritatea persoanelor. eu joc fotbal la un club si as vrea sa ajung la greutatea de 68 de kg pentru ca asta m-ar ajuta mult. nici nu prea imi place cum arat, nu ma consider gras si am si ceva muschi dar vreau sa arat bine si sa ma tonific. deci mi-ar putea face cineva un program de exercitii si de nutritie? as fi foarte recunoscator. astept si sfaturi si pareri.

3 răspunsuri:
| pure9 a răspuns:

Un program exact nu as putea sa iti fac si daca chiar vrei unul ar trebui sa vorbesti cu un nutritionist. Eu zic ca tinand cont ca joci fotbal o sa te ajute la slabit. Iar in ceea ce priveste dieta renunta la: dulciuri, produse de patiserie, paine, orez, cartofi, paste, sucuri acidulate... daca le scoti din dieta imediat o sa mai slabesti. Mananca multe salate, carne de pui, fructe...o sa te ajute. Poti sa mergi la sala daca vrei inca un antrenament sa zic asa si vorbesti acolo cu antrenorul ca o sa iti dea si el cateva sfaturi. Succes

| SeReNoo a răspuns:

Daca tot zici ca faci fotbal la un club sportiv il faci degeaba sau nu te antrenezi tu asa cum trebuie.
Unde ai vazut tu un jucator de fotbal cu sunca pe el?
Apuca-te de sala daca la fotbal nu prea merge asa bine.
Scz ca am fost rautacios, dar mai bine nu mai spuneai ca faci fotbal.

| raresbossu99 a răspuns:

Eu spun sa nu slabesti, esti bine mai ales ca ai putea sa slabesti din sport si sa mananci sanatos (legume in special) si vei slabi incetul cu incetul big grin