| aspravsgrapmRox a întrebat:

Am o problema :-s. La toamna incepe scoala si tec in a 7-a si mi-am ales ca optional handabal-ul.Asa si problema e ca nu stiu nimic despre handbal m-am inscris doar ca sa practic un sport ...Imi puteti spune tot ce ar trebui sa stiu despre acest sport? Dau funda raspunsului care ma ajuta.!

Răspuns Câştigător
| alynutzu20 a răspuns:

Eu joc de 2-3 ani. uite ceva ce te-ar putea ajuta

IN ATAC:
- sa atinga/joace mingea cu toate partile corpului, mai putin cu picioarele mai jos de genunchi;
- portarul poate atinge mingea cu oricare parte a corpului, cand se afla in semicercul de 6 m (spatiul de poarta); in momentul in care paraseste acest spatiu, se supune regulilor celorlalti jucatori de camp.
- sa faca maximum 3 pasi cu mingea in mana;
- sa tina mingea in mana maximum 3 secunde;
- sa faca dribling; baterea mingii de sol, prinderea ei si baterea din nou e interzisa, fiind considerata dublu dribling; la fel e considerata si baterea mingii cu 2 maini;
- sa atinga mingea in aer sau pe sol daca nu se afla in semicercul de 6 m (spatiul portii);
- sa lase/puna mingea jos la fluierul arbitrului, atunci cand echipa sa nu mai are posesia mingii;

IN APARARE:
- sa dea dovada de fair-play, fiind un sport de contact in care, din cauza ritmului accelerat de joc, accidentarile pot avea consecinte grave;
- sa opreasca atacul fiind intre atacat si poarta, si nu din lateral sau din spate;
- sa evita intrarea in spatiul de poarta;
- sa pastreze distanata de 3m la loviturile libere;

3 răspunsuri:
| AncaaAnnca a răspuns:

Trebuie sa stii ca s-ar putea sa-ti rupi o mana sau un picior si cel mai des se intampla accidentul cu spartul nasului deoarece exista posibilitatea sa-ti vina mingea in fata... In rest o sa iti iei multe trante si o sa "intrii" in alte persoane.
Iar despre joc pot spune ca este foarte placuthappy Eu joc handball la scoala de un an si imi place multhappy. O echipa sta intr-o parte a salii iar cealalta (fata in fata) in cealalta pare a salii, in linie incepand din margine cu extrema dreapta, inter drept, centru, pivot, inter stang si exterma stanga (eu sunt extrema si este bine daca a mana puternica pentru ca ai cea mai buna pozitie de a da gol).
Mingea pleaca din centru si apoi trebuie sa treaca pe la toti jucatorii din echipa.
Si cam atathappy Restul o sa-ti spuna profesorul tau:*
Funda? XDD:*

| alin_9439 a răspuns (pentru AncaaAnnca):

Tu vrei sa o speri sau sa o incurajezilaughing)

| dinamo2014 a răspuns:

E exact ca fotbalul doar ca este o minge mai micuta pe care o tii in mana..nu ai voie cu piciorulhappy... exact ca fotbalul doar ca e cu manapasezi si sutezi happy...