| Lupulalbastru a întrebat:

Am observat foarte multe pareri ale multor antrenori de fitness mai putin a celui din sala la care merg eu cum ca antrenamentul unui incepator nu ar trebui sa dureze mai mult de 1ora-1 ora jumatate maxim.Voi ce parere aveti? Stiu ca nu trebuie sa exagerez cu antrenamentele pentru ca dupa voi ajunge la supraantrenament dar sunt putin confuz in legatura cu durata si intensitatea acestora...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti la inceput, antrenamentul nu ar trebui sa dureze mai mult de o ora, pentru ca intensitatea exercitiului fizic creste o data cu timpul in care te obisnuiesti si te acomodezi. Sunt o multime de exercitii pe care le poti face si cu pauze, care pot ajunge la 1, 5-2 ore, dar pentru inceput o ora de antrenament este mai mult decat suficienta.Nu trebuie sa te suprasoliciti si sa te focusezi exact pe ceea ce vrei sa lucrezi, nu sa pierzi timpul inutil, prin pauze indelungate si exercitiu putin. Exista pe internet Ghidul Incepatorului, mi se pare interesant si te invata o multime de lucruri utile.Mentionez ca ghidul este in limba engleza, dar daca ai nevoie de informatii cu privire la el, te pot ajuta eu.

| Lupulalbastru explică (pentru anonim_4396):

Unde pot gasi ghidul ala daca tot ai pomenit de el?thinking Un link ar fi de folos

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lupulalbastru):

Trimite un mesaj in privat si iti las si linkul. happy

7 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Chiar nu vad ce ai putea face in mai mult de o ora jumatate. Adica daca stai mai mult inseamna ca te lungeti cu pauzele dintre exercitii mai mult decat este necesar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au dreptate. Corpul trebuie obisnuit treptat cu efortul.

| cristi1505 a răspuns:

Nu numai la incepatori, ci si la intermediari si avansati.Antrenamentul nu are de ce sa dureze mai mult de o ora jumatate. Daca incepi si exagerezi, intr-adevar ajungi la supraantrenament si nu iti doresti acest lucru.Eu de exemplu, lucrez la sala cam o ora, o ora si 10 minute.Nu mai mult.Este cel mai bine sa faci asa!

| FitMonkey a răspuns:

Asa e, nu e ok sa dureze un antrenament mai mult de 60 de minute, si nu doar incepatorilor.

| dyk3yy a răspuns:

O ora si jumatate e de ajuns.