| eVokes a întrebat:

Am un prieten care face sala si a luat proteine, am observat ca dupa ceva timp au inceput sa-i apara vergeturi din cauza cresterii fortate a muschilor.

Am facut si eu sala aproximativ 5 luni, acum a trebuit sa iau pauza cam 1 an si as vrea sa ma apuc iar de sala si sa iau niste proteine si eu.

Ati putea sa-mi spuneti niste modalitati de prevenire a vergeturilor?

V-as ruga sa nu deviati de la subiect. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Voi chiar nu stiti ce vorbiti. Pun pariu ca si tu bagi in tine proteine zilnic, mananci carne? Bei lapte? Sa stii ca tot proteine sunt... Chiar suntenti incompetenti si vorbiti fara sa stiti macar ce vorbiti.

revenind, Vitamina E ajuta la intinderea pielii si deci prevenirea vergeturilor.

12 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

Cand cresti nu iti apar vergeturi, pentru ca pielea este elastica.
Doar cand slabesti sau reduci din tesutul adipos apar vergeturile, dar se rezolva consumand mai multa apa; peste 3l/zi

| eVokes explică (pentru SpaNu88):

Apropo, am vazut ca ai avut si tu o vergetura si ziceai ca ai rezolvat-o sa nu se mai observe decat foarte de aproape, cum ai reusit?

| SpaNu88 a răspuns (pentru eVokes):

O Crema pentru regenerarea pielii si ulei de argan

| Q69 a răspuns:

Vergeturile apar in cazul unei cresteri musculare fortate iar pielea nu apuca sa creasca si ea in acelasi ritm

| Cosmin86 a răspuns:

Modalitati de prevenire : ti-am raspuns la postul celalalt. Si eu folosesc proteine si glutamina de ani de zile si nu am avut niciodata probleme de genul.

| Crytek6 a răspuns:

Nu lua proteine, doar te umfla! Cand nu o sa mai faci sala o sa iti curga muschii... daca lucrezi toate grupele in acelasi timp nu iti mai trebuie proteine. plus ca proteinele iti distrug rinichii

| Cosmin86 a răspuns (pentru Crytek6):

Tu esti batut in cap? "Cand nu o sa mai faci sala o sa iti curga muschii" astea sunt aberatii de copii mici.

Si de cand iti distrug proteinele rinichii? Tu habar nu ai ce sunt, nu?

| XxXxMariusXxXx312 a răspuns:

Nu lua nici un fel de ''Proteine'' ca nu e bine o sa iti para rau mai incolo... Iti sugerez sa faci muschi pe munca ''proprie'' daca pot sa spun asa. Chiar daca o sa fie mai greu dar macar nu vei avea probleme in timp. Sunt oameni care mor din cauza ''proteinelor''.

| Cosmin86 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Alt copil mic.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume, suplimente. Suplimentele tot din mancare sunt facute.

Tu habar nu ai ce sunt proteinele de poti sa aberezi in halul asta, nu?

| Nickname1890 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Voi chiar nu stiti ce vorbiti. Pun pariu ca si tu bagi in tine proteine zilnic, mananci carne? Bei lapte? Sa stii ca tot proteine sunt... Chiar suntenti incompetenti si vorbiti fara sa stiti macar ce vorbiti.

revenind, Vitamina E ajuta la intinderea pielii si deci prevenirea vergeturilor.

| eVokes explică:

Ma baieti, voi sunteti incompetenti, sa mor eu, chiar nu stiti sa cititi?
V-am rugat frumos sa nu deviati de la subiect, e viata mea, pot sa ma fac si luptator sumo. Raspundeti la intrebarea cu vergeturile, daca nu stiti nici o modalitate, abtine-ti-va!

| eVokes explică:

Faza e ca eu sunt destul de slabut deocamdata si cresc foarte repede ca am mai facut sala 5 luni fara proteine si ma speriasem ce am crescut, iar cand ma apuc de proteine ma apuc si de regim, si de alergari, de tot tacamul. Multumesc pentru sfaturile cu apa si vitamina E, alte solutii mai stie cineva?

| eVokes explică:

Aham, mersi, dar daca ma hidratez bine si iau vitamina E, sigur nu fac vergeturi?