| Markus_Gliga_1991 a întrebat:

Am un prieten, care vrea sa isi infiinteze o echipa de fotbal. Si ma intrebam acum in 2013 cum poate sa faca asta si ce acte sunt necesare? Are maxim 20 de jucatori,teren este, si ce mai trebuie? Cand zic ce mai trebuie ma refer la cati bani sunt necesari aici?

3 răspunsuri:
| r0b3rt97 a răspuns:

Deci : la anul abia va putea inscrie echipa, in campionatul ce urmeaza! Are nevoie ca toti jucatorii sa fie legitimati, la fiecare meci acasa trebuie sa plateasca arbitrii, plus intretinearea stadionului, daca cumva da si bani la jucatori, transportul pentru deplasari! In ce liga vrea sa o inscrie? Daca vrea in liga a 4-a sau a 5-a nu o sa-l coste mult, dar daca vrea in liga a 3-a sau mai sus ii trebu muulti muuulti bani! Asa in liga a 4-a sau a 5-a, cheltuielile ajung undeva la 15 - 20 de milioane pe saptamana! Daca cumva are si ajutor din partea orasului a satului sau comunei ( ma refer la primarii )! E greu de sustinut o echipa de unul singur! Cat despre acte... nu prea stiu, vezi si tu pe frf-ajf!

| Markus_Gliga_1991 explică (pentru r0b3rt97):

Si jucatorii unde ii legitimeaza, stadionul, o sa vorbim sa vedem poate ne da unul Ceahlaulul. De inscris, cred ca o sa o inscrie in liga a 4 a. Da e greu, dar daca o sa avem un sponsor sau ceva de genu, e mai usor. Si astea, frf-ajf le gasesti in fiecare oras sau numai in Bucuresti?

| r0b3rt97 a răspuns (pentru Markus_Gliga_1991):

Centrele frf-ajf le gasesti in fiecare judet! Jucatorii se legitimeaza acolo! Cel mai bine e sa luati legatura cu cineva care are deja o echipa in liga a 4-a de la voi de acolo si el o sa va lamureasca!