| gab0ru a întrebat:

Am vazut pe youtube un video cu exercitii pentru piept, abdomen. Dureaza cateva minute, arata exact cum trebuie lucrate aceste exercitii. Intrebarea mea este daca sunt eficiente si ajuta la cresterea masei musculare. Ofer funda celui mai bun raspuns care ma face sa inteleg.

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Antrenamente de 2 bani...

Uite aici antrenament adevarat pentru piept :

- impins cu haltera plan orizontal
- impins cu gantere plan inclinat
- flotari la paralele
- fluturari cu gantere

3 serii fiecare. cam 45 de minute sa dureze si il faci o data pe saptamana.

Alegi un greutati astfel incat sa nu poti peste 8 repetari ( poti peste, maresti greutatea ).

| gab0ru explică (pentru Cosmin86):

Problema este ca nu pot sa il fac ca am doar gantere si nu pot sa ajung la sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gab0ru):

Fara sala nu prea o sa cresti masa musculara, din simplul motiv ca acasa n-ai ce-ti trebuie.

de ce sa nu poti sa ajungi la sala?

| gab0ru explică (pentru Cosmin86):

Pai nu stau la oras ci pana la sala sunt cam 50 km.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gab0ru):

Bun, stai la tara, acolo iti poti improviza o sala.

poti folosi o bara de covoare pentru tractiuni, vezi cum improvizezi 2 paralele, o haltera, etc.

spre ex. poti sa iei un rucsac vechi, sa-l umpli cu bolovani si sa faci tractiuni cu el ( si fltoari la paralele, unde ai tot corpul in aer ).

Poti improviza mult la tara, nu te limita la 2 gantere amarate.

| gab0ru explică (pentru Cosmin86):

Stiu, flotari la paralele pot face, bara de tractiuni am, gantere am, doar haltera nu am sad.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gab0ru):

Iti ajung alea, vezi ca sunt multe exercitii cu corpul tau ( muscle up, back lever, etc. ) care te dezvolta ca lumea

| gab0ru explică (pentru Cosmin86):

Ai putea sa imi dai exemplu sau un program?

| AntrenorFitness a răspuns:

Nu te va ajuta sa cresti in greutate si masa musculara. Vei avea doar un tonus mai bun.
Du-te la sala! daca vrei masa musculara.
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| Ser9iu a răspuns:

Cateva flotari de 4 ori pe saptamana, si o alimentatie corecta si in maxim 60 zile se vede rezultatul. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ser9iu):

Esti femeie de vrei funda? pentru raspuns tampit...