| FitMonkey a întrebat:

Ar fi timpul sa imi schimb progarmul de fitness
programul vechi:

Luni: piept+biceps
Marti: picioare+abdomen
Joi: spate+triceps
Vineri: umeri+trapez

astept opiniile voastre ce ar trebui sa schimb, sa ramana program de 4 zile.
cea mai dezvoltata grupa=pieptul
cea mai putin dezvoltata grupa=picioarele
credeti ca ar trebui sa incep saptamana cu picioarele? astept opinii.

Răspuns Câştigător
| sile03 a răspuns:

Ca si instructor de fitness si culturism pot sa te ajut putin. Incearca asa:
progr.1: luni: piept + deltoid anterior, marti: picioare + abdomene, miercuri: pauza, joi: spate + deltoid median si posterior + trapez, vineri: brate;
Progr.2: luni: picioare + abdo, marti: piept + deltoid complet, miercuri: pauza, joi: spate + trapez, vineri: brate.
Progr.3: luni: piept + biceps, marti:pauza, miercuri: spate + triceps, joi: pauza, vineri: deltoid + trapez, sambata: pauza, duminica: picioare + abdom (asta e un program foarte bun de masa).
Ti am dat exemplu de programe destul de usoare, pe care eu personal le am incercat de a lungul anilor. Cu timpul poti incerca si programe mai complexe. Spor la treaba!

| Hades98 a răspuns (pentru sile03):

Imi place cum ai zis joi laughing ce face? posterior?laughing)))))

| FitMonkey explică (pentru sile03):

Deltoid anterior, median, spate
care e diferenta dintre cele 3 grupe?
eu faceam dupa cum vezi mai sus joi spate care cuprindea 4-5 exercitii de ramat din pozitii diferite.
cu ce exercitii lucrez deltoizii? daca ai putea trimite un link cu video ti-as multumii.

| sile03 a răspuns (pentru FitMonkey):

Uite un antrenament pentru deltoid (anterior, median, posterior):
http://www.youtube.com/watch?v=Iv5VXNlPcrQ

Si uite si un antrenament pentru spate:
http://www.youtube.com/watch?v=li1SkV1zGbk

Asculta atent ce se explica acolo si o sa intelegi mai bine. Am cautat sa ti arat antrenamente cat mai simple si eficiente.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu neaparat.Lucrezi mai mult partea mai putin dezvoltata.

| cristi1505 a răspuns:

Normal ca trebuie sa lucrezi si picioare! Fii atent aici:
Luni:Spate+umeri+trapez
Marti:Picioare+lombari
Miercuri:piept
Joi:biceps+triceps+antebrat
Vineri:abdomen

In acest fel ai schimbat si antrenamentul.
In legatura cu umarul ca tot ai intrebat.El este imparti in 3 grupe:
Umarul anterior=partea din fata a umarului
Umarul posterior=partea din spate a umarului
Umarul lateral=partea din mijloc
Uite aici o explicatie la ce vrei tu+exercitii pentru fiecare 3 grupa:
http://www.youtube.com/watch?v=XClp9XIont8

| Hades98 a răspuns:

Incearca sa lucrezi tot echilibrat. Si mai lucreaza un pic picioarele. nu neaparat toata saptamana sa stai dupa ele.
Ai putea sa le lucrezi si in timpul liber cand iesi pe afara cu bicicleta sau sa alergi happy
Cat despre program :

LUNI: pectorali+triceps+abdomen
Marti: Gambe+femurali
Miercuritongueauza
Joi: Spate = trapez+dorsal
Vineribig grineltoid anterior = umeri + muschii gatului
Sambata:pauza
Duminicatongueauza!
Cu restul sper ca te descurci.
Enjoy! happy
Da-mi add daca mai vr sa vorbim despre ceva.

| crystygye a răspuns:

Nimic.muta antrenamentul de vineri, sambata.ca sa ai repaos dupa fiecare antrenament.Asa masa va creste mai repede din cauza odihnei dupa fiecare antrenament.
Schimba exercitiile, oridinea lor, tipul lor.
Acel timp de program este cel mai reusit program.
Daca ceva nu merge, e vina dietei care o ai.Nu a antrenamentului

| marlboroYkent a răspuns:

Incearca si niste exercitii noi

| Bruno0204 a răspuns:

Fiecare instructor ar trebui să le recomande clienţilor să dezvolte treptat şi în mod egal fiecare grupă de muşchi.
În mod normal sunt plătiţi prost şi îţi dau sfaturi din plictiseală.
Dacă vrei să îţi dezvolţi organismul trebuie să apelezi la exerciţiile funcţionale, de care toţi fug, din motive de lene şi din motive de disperare. Vor să îşi dezvolte bicepsul în ritm alert.
Cei care fac antrenamente funcţionale sunt sportivii de performanţă, mai ales cei care practică un sport de contact. Exerciţiile funcţionale sunt cele mai eficiente. ( masă + forţă+eliminarea ţesutului adipos)
Nu uita de exerciţiile de mobilitate... înainte şi după fiecare antrenament. Altfel o să pari doar un oarecare disperat de biceps care nu poate să-şi întindă mâna.