| Cosmincozo a întrebat:

As avea si eu cateva intrebari.
Am inceput sa practic si eu de vreo 3 luni mersul la sala. Pentru ca nu prea cresteam in forta si nici in masa am intrebat antrenorul daca nu are ceva recomandari in ceea ce priveste creatina si ceva aminoacizi.
Acum vreau sa stiu un pic mai multe despre ceea ce mi-a recomandat: Animal pump si amino blast mega forte.
Ce as mai putea sa adaug pentru a lucra mai bine(o proteina, creatina monohidrata). Cum este cel mai indicat sa le iau.
Deja am inceput sa folosesc si iau animal pump-u cu 30 minute inainte de sala si aminoacizii cu 10 min inainte si noaptea inainte sa ma culc(doar in zile de antrenament). E corect daca le folosesc asea?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ok, e bine ca mananci variat, tine minte, alimentele care te ajuta pentru sala : carne, lapte, branza, oua, poti sa cauti pe net ce % de proteine au.
E bine sa ai mai mult de 3 mese pe zi, ora 18 e irelevanta, si eu mai bag 2-3 mese dupa ora 18.

La antrenament trebuie sa schimbi chestii, la piept sa ai macar 4 exercitii a cate 4 serii fiecare ( spre ex. impins cu haltera plan orizontal si inclinat, fluturari cu gantere plan orizontal si inclinat )

Daca luni faci biceps si piept, marti NU faci spate si triceps ( la spate intra bicepsul care e epuizat dupa ziua de luni, la fel si tricepsul intra la piept si marti e mai obosit ), inverseaza marti cu miercuri, baga marti picioare.

La spate 4 exercitii e putin, eu bag 5 exercitii a cate 4 serii fiecare, cand fac spate NU mai lucrez alta grupa. Si la picioare 3 exercitii poate doar pentru coapse, adauga 2 exercitii pentru biceps femural si inca 2 exercitii pentru gambe.

Vezi ca exercitiile pentru abdomen nu te ajuta sa scapi de burta :), nu poti sa arzi grasimea intr-un singur loc, ca sa scapi de burta faci cardio ( alergat, inot, stepper, bicicleta, etc. dar ca lumea, pana transpiri destul de mult ).

Uite un articol despre abdomen :
http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

7 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Depinde si cati ani ai, daca ai sub 18 ani nu e indicat sa folosesti, poti sa iei proteine o data pe saptamana, le gaseste acolo la receptie la sala unde faci tu, costa 10 lei, si daca ei o data pe saptamana o sa se vada rezultate, in caz ca ai peste 18 ani iei bine acelel produse insa incearca sa tragi si mai mult la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Q):

Proteine o data pe saptamana? proteinele se iau zilnic, ce naiba faci daca iei o singura data pe saptamana

| Cosmin86 a răspuns:

Ce ti-a recomanda e foarte bine, doar ca alea sunt suplimente pre-antrenament si sunt mai putin importante decat un supliment post-antrenament. Cumpara-ti o proteina dni zer, se ia imediat dupa antrenament si e mai importanta decat suplimentele pre-antrenament.

Ce inaltime, varsta, greutate ai? In principiu ti-as recomanda dymatize elite whey ( e pe www.megaproteine.ro ).

Si apropo, tu stii ca suplimentele sunt cel mai putin importante, nu? Daca in primele 3 luni ( cand progresezi destul de rapid ) nu prea ai pus masa si nici nu prea ti-a crescut forta, inseamna ca nu ai alimentatia sau antrenamentul puse la punct.

Daca nu pui alimentatia si antrenamentul la punct, in special alimentatia, iei cam degeaba suplimente.

| Cosmincozo explică (pentru Cosmin86):

20 de ani, 165 si 64 de kg. Nu pot spune ca nu am crescut, dar nu destul cat sa fiu eu multumit. Am luat o data pe stomacul gol animal pump-ul si chiar dupa am mancat destuil de bine, oare nu ar fi mai ok dupa ce iau animal pump-u sa mananc si dupa sa ma duc la sala? Si nu ar fi mai ok sa iau numa o data amino blastul chiar dupa antrenament?

| Dkgray a răspuns (pentru Cosmincozo):

De la ultima masa pana la antrenament lasa cel putin o ora dupa care inainte de antrenament cu circa 30 de minute poti lua Animal Pump-ul. Aminoacizii imediat dupa antrenament. Dupa cum ti s-a spus si mai sus in primul rand pune-ti la punct antrenamentul, alimentatia, odihna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmincozo):

La 64 de kg cresti destul de greu.

Ia zi 2 lucruri :

1. alimentatia, cate mese ai pe zi si cam in ce constau ele ( orientativ )
2. antrenamentul

| Cosmincozo explică (pentru Cosmin86):

Am vazut ca nu am mentiunoat pana acum, dar am facut 3 luni de sala cu o pauza intre ele de aproximativ 2 saptamani.

1. Mama mea este casnica deci mananc in fiecare zi mese gatite: ciorba, piure, orez, omleta, cereale( cam in fiecare portie este carne) problema este ca mananc cam mult seara, pana pe la 18:00 2-3 mese si dupa pana pe la vreo 01:00-02:00 tot cam asea.am pofta de mancare prea mare noaptea, si orarul de somn dat peste cap:de pe la 2-3 pana pe la vreo 12-1

2.Cand vine vorba de antrenament am incercat sa il tin cu strictete chiar daca imi era lene in ziua respectiva. Minim 4 ori pe saptamana
Luni-Piept 3 exercitii Biceps 3 exercitii
Marti-Spate 4 exercitii triceps 3 exercitii
Miercuri-picioare 3 exercitii
joi-umeri 4 exercitii trapez 1 ex
vineri- cand ajung la a cincea data pe saptamana iau o grupa de muschi care simt ca nu am lucrato cum as fi vrut
Si in fiecare zi de antrenament la sfarsit 2 exercitii pentru abdomen(vreau sa scap de burta cat de cat)
Si multumesc Cosmin pentru interesul si sfaturile oferite.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmincozo):

Ok, e bine ca mananci variat, tine minte, alimentele care te ajuta pentru sala : carne, lapte, branza, oua, poti sa cauti pe net ce % de proteine au.
E bine sa ai mai mult de 3 mese pe zi, ora 18 e irelevanta, si eu mai bag 2-3 mese dupa ora 18.

La antrenament trebuie sa schimbi chestii, la piept sa ai macar 4 exercitii a cate 4 serii fiecare ( spre ex. impins cu haltera plan orizontal si inclinat, fluturari cu gantere plan orizontal si inclinat )

Daca luni faci biceps si piept, marti NU faci spate si triceps ( la spate intra bicepsul care e epuizat dupa ziua de luni, la fel si tricepsul intra la piept si marti e mai obosit ), inverseaza marti cu miercuri, baga marti picioare.

La spate 4 exercitii e putin, eu bag 5 exercitii a cate 4 serii fiecare, cand fac spate NU mai lucrez alta grupa. Si la picioare 3 exercitii poate doar pentru coapse, adauga 2 exercitii pentru biceps femural si inca 2 exercitii pentru gambe.

Vezi ca exercitiile pentru abdomen nu te ajuta sa scapi de burta :), nu poti sa arzi grasimea intr-un singur loc, ca sa scapi de burta faci cardio ( alergat, inot, stepper, bicicleta, etc. dar ca lumea, pana transpiri destul de mult ).

Uite un articol despre abdomen :
http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/