| AlexSkillz19 a întrebat:

As putea sa ma fac de 1, 80? Tata are 1, 74 si eu 1, 70 la 14 ani

9 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Pe langa partea genetica, inaltimea depinde mult si de dezvoltarea ta si de stilul de viata. Daca faci sport, in special baschet, handbal, inot, volei ai sanse sa ajungi la 1.80.

Răspuns utilizator avertizat
| Bertoxd a răspuns:

Da deoarece baietii cam pe la 18 ani se opresc sa mai creasca

| Samariteanul a răspuns:

Ai toate sansele, deoarece tatal tau e destul de inalt si daca mai faci si sport o sa cresti.Baschetul te va ajuta cel mai mult sa ajungi la acea inaltime.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu lua in seama sfatul cu baschetul; acolo sunt selectati sportiviii care sunt deja inalti. cauta sa megi cat mai des la inot, fiind unica activitate sortiva care te ajuta sa-ti depasesti conditionarea genetica!

| Sn4k3 a răspuns:

Da. Iti propun sa te apuci de inot, te dezvolta mai bine si ai sanse sa treci de 1.80.

| Gaftoneanu_Mircea_1957 a răspuns:

Fa sport, hraneste-te sanatos si vei avea inaltimea corespunzatoare varstei tale. Cred ca mai importanta este greutatea decat inaltimea. Faza e ca trebuie sa dorim sa crestem armonios. Daca ai avea 1.80 si 40 de kg, cum ar fi?

| crowleyburgon a răspuns:

Da ai sanse, parintii mei sunt mai scunzi decat mine, eu avand 1.85, sa stii ca nu conteaza doar gena parintilor, ci si a bunicilor, eu cica l-am mostenit pe bunicul sau strabunicul(nu-mi amintesc exact) de pe tata.
Ideea e ca trebuie sa mananci sanantos, sa-i oferi organismului toate substantele necesare pentru dezvoltare si sa faci sport, inot ei baschet de preferat, dar oricum sa faci miscare.

| rijkaard a răspuns:

Depinde de cat de mult lapte bei