| BetivanuLHaios a întrebat:

As vrea sa ma apuc sa "trag de fiare", dar nu prea stiu ce gantere imi sunt recomandate (momentan am unele de 5kg, si 4 foi de 3kg).
Ce greutate imi recomandati pentru inceput (am 14 ani, 1, 80m si 79kg).
Cu cate o gantera de 5kg in mana am parcurs app 1kg, cu cateva pauze.
As vrea si un program, daca se poate, cat timp pe zi sa lucrez cu ele.

15 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Oau ai o inaltime si o greutate destul de bine continua

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Greutate care sa iti permita "maxim" 12 repetari.

| patriiiii89 a răspuns:

Depinde cat poti ridica si tu happy

| hibrid112 a răspuns:

Discuri nu foihappy amice greutate e in functie de cat poti tu ridica si cum iti lucreaza muschiul la acea greutate nu iti poate impune nimeni o anumita greutate.

| Andrei123Andrei a răspuns:

Eu iti recomand "Insanity". http://goo.gl/eIiDh
Are videoclipuri dupa care sa te antrenezi, nu-ti trebuie "fiare", greutati si chestii d-astea. Are si un program de care sa te tii doua luni.Am incercat si este foarte greu chiar daca aparent sunt niste exercitii simple. Este foarte greu sa duci pana la capat o singura tura, apoi doua luni in continuu. Acest program este foarte eficient, daca te tii de el o sa dea rezultate exceptionale.

| Arkhasas a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Ăla-i program cardio, pentru graşi să slăbească, fitness. Nu-i pentru câştigarea masei musculare.
Termină cu prostiile dacă nu ştii ce vorbeşti.

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru Arkhasas):

Da, intr-adevar este cardio, dar este si pentru grasi, si pentru cei normali. In ambele cazuri rezultatul consta in masa musculara daca te tii de el. Am facut programul ala timp de 1 saptamana si dupa prima tara nu ma mai puteam da jos din pat de febra musculara la picioare. Mergeam parca am fost f***t in cur. Aici e pagina oficiala... mai citeste si pe-acolo: http://www.beachbody.com/

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

*prima tura

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Insani-****. Nu-s bune de nimic alea. SALA, daca vrei rezultate.

| Arkhasas a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Păi dacă e cardio intens, cum să fie bun pentru un om care vrea să câştige masă muscuară? Prea mult cardio duce la pierderea masei musculare, nu la câştigarea ei.
Dacă ai avut febră musculară nu înseamnă că ai câştigat masă musculară.
Ai văzut toţi alergătorii de performanţă? Ăia au zilnic febră musculară de la prea mult efort, ai văzut tu pe vreunul cu muşchi? Nu.

| GheorghitaGheorghita a răspuns:

Muschii se fac atunci cand te fortezi si cand obosesti!
Eu am 13 ani si trag de fiare de 10-20 kg! Deci tu la 14 ani tot cam asa ar trebui!
Tu sa faci cu chstia aia de 5 kg pana numai poti cu adevarat! Incepe sa te doara mana, fa mult mai multe chiar daca te doare sau daca ai obosit.
Cand faci febra, mai ales atunci sa tragi de ele ca atunci se formeaza cel mai bine.
Dar eu iti recomand sa faci flotari si tractiuni la bara...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GheorghitaGheorghita):

Cand faci febra, poti lucra muschiul. Dar asta nu inseamna ca atunci se formeaza cel mai bine. De obicei, cand ai febra te axezi mai mult pe contractie si forma nu pe greutate.

| NareX a răspuns:

Fa cu 100 de kg

| BetivanuLHaios explică (pentru NareX):

Adica cu mamica ta? :]
Ba eu aici vorbesc de lucruri serioase, nu dadacesc copii ca tine!