| smartboywhohatesschool a întrebat:

am 1.80 si 74 de kg.am facut sala 3 luni si am castigat cam 4 cm in brat(35 cm) si am facut pauza o luna.vreau sa ma reapuc si vreau sa imi recomandati un supliment nutritiv pentru crestere masa(proteina). vreau si firma si caut cv pentru castiguri cat mai rapide. bugetul meu este de 180 ron

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, ia suplimente de calitate, avizate medical, fara indulcitori si alte porcarii care contin E-uri sau aspartam.

Recomand dymatize elite whey sau optimum nutrition - whey gold, suplimentele alea sunt recunoscute la nivel mondial.

De asemenea, cel putihn 4 mese pe zi, proteine la fiecare masa ( proteine = carne, peste, branza, oua, lactate )

21 răspunsuri:
| UtilizatorulN a răspuns:

Stiu ca nu-ti pasa de raspunsul meu, pentru ca este versus-tine. Lasa-le! Iti spun, pana nu o sa regreti! Fa totul natural, nu te umple de proteine ca te vei imbolnavi si in plus daca faci sanatos muschii vor sta decenii pe tine... Nici proteinele alea nu-s ceea ce credem noi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UtilizatorulN):

Aoleu cat aberezi. Inteleg ca ai aberat cu "poti manca orice", dar acum si cu proteine?

proteine = NATURAL, sunt extrase din mancare, lucrurile astea sunt cunoscute de peste 40 de ani deja.

Mai documenteaza-te frate, proteine consumi si tu ZILNIC

| smartboywhohatesschool explică (pentru Cosmin86):

Corect.ceva sfaturi cosmin?

| UtilizatorulN a răspuns (pentru Cosmin86):

Da omule, dar ia intereseaza-te cum se scot in ziua de azi proteinele. SE PRODUC IN LABORATOARE. Si ce incerci? Sa ma inferiorizezi? Nu-ti iasa, crede-ma, compara un mar din pom de la bunata din gradina, si un mar dintr-un pom otravit pe banda rulanta. Daca ai ceva personal cu mine, vazand ca ma urmaresti, putem sa vorbim si pe PM.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UtilizatorulN):

Asa comentez tuturor care spun prostii, pentru ca eu chiar incerc sa evit dezinformarea.

Si in laborator ce fac? Iau mancarea si separa proteina de restul continutului, asta e ideea, sa-ti iei proteine fara restul ( grasimi, etc. ). Ideea suplimentelor e sa-ti asiguri necesarul proteic ( 2 grame / kg-corp ) fara sa-ti fortezi stomacul cu prea multa mancare.

Si hai sa analizam ce-ai zis :

1. "ca te vei imbolnavi" nu s-a imbolnavit absolut NIMENI ( si sunt milioane de utilizatori ) in ultimii 40 de ani

2. "daca faci sanatos muschii vor sta decenii pe tine", in liceu un coleg facea sala la greu 100 % natural, niciun supliment ca nu-si permitea si ajunsese sa impinga 90 de kg de la piept. Dupa 3 ani de pauza completa, abia impingea 60 si i-a luat peste 1 an cu multi bani chletuiti pe mancare sa revina la forma actuala.

Deci cum era cu "muschii vor sta decenii pe tine"?

Si sa vedem alte cazuri :

- frank zane toata viata a luat suplimente, la 75 de ani are muschi mai mare ca noi
- stallone, toata viata a luat, la 65 de ani e numai fibra
- joe weider ( fost mr olympia ), la 80 de ani avea muschi
- etc.

Nu e chiar asa simplu "muschii stau decenii pe tine". Stau decenii daca stii sa-i mentii

| UtilizatorulN a răspuns (pentru Cosmin86):

"Stau decenii daca stii sa-i mentii" hopa, ti-ai dat seama. Pentru ca asa vor "mintile iluminate" ca tu sa stii, n-ai decat. Eu iti sugerez sa numai ai atata incredere in toate rahaturile astea pe care mass-media le foloseste ca sa indobitoceasca. Ce-ar fi sa te mai informezi putin despre minciunile si rahaturile pe care ti le baga mass-media pe gat zilnic?

| Cosmin86 a răspuns (pentru UtilizatorulN):

Eu ti-am dat EXEMPLU CONCRET cu un fost coleg de liceu... doamne, tu nici macar nu citesti ce scriu

| smartboywhohatesschool explică (pentru Cosmin86):

Aha multumesc o sa vad pe viitor de propunerile tale pentru ca acum mi-a ajuns acasa animal pak.asta ceream:exemple concrete.era perfect daca imi ziceai mai devreme de optimen dar sincer si despre animal pak am auzit lucruri bune deci nu poate fi chiar atat de rau

| Cosmin86 a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

Pai nu am zis ca e rau. Am zis doar ca e prea scump pentru ce ofera happy

O sa vezi ca e chiar foarte bun

| smartboywhohatesschool explică (pentru Cosmin86):

Totusi la compozitie e diferenta mare...e mult mai bun animal pak, ce-i drept si pretul dublu

| Cosmin86 a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

Ok, mergi pe Animal Pak, o sa ai rezultate cu el

| Cosmin86 a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

Da, ia suplimente de calitate, avizate medical, fara indulcitori si alte porcarii care contin E-uri sau aspartam.

Recomand dymatize elite whey sau optimum nutrition - whey gold, suplimentele alea sunt recunoscute la nivel mondial.

De asemenea, cel putihn 4 mese pe zi, proteine la fiecare masa ( proteine = carne, peste, branza, oua, lactate )

| smartboywhohatesschool explică:

UtilizatorulN vreau sa zic ca sunt de acord cu tine dar sunt de parere ca o cutie de proteine nu pot sa imi faca atat rau...pana acum am facut totul natural si vreau sa incerc si o proteina buna

| Cosmin86 a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

Esti de acord prost, mai documenteaza-te

http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Suplimente = mancare concentrata. Spre ex. cea mai buna proteina e proteina din zer, si anume, se ia zerul din LAPTE si apoi se separata proteina de restul continutului, ca sa-ti asiguri necesarul proteic FARA grasimi si celelalte. E foarte simplu.

P.S. : de la o cutie nu vezi mare lucru, ia si tu macar 1-2 ani, si termina cu aberatii de genul 4 cm in 3 luni, muschi PUR se pun 1-2 cm / AN

| smartboywhohatesschool explică (pentru Cosmin86):

Eu nu am zis muschi pur am zis 4 cm in brat..si e foarte adevarat.de la 66kg am ajuns la 74. iar proteine ma refeream sa aduc un surplus organismului. stiu ca proteine se gasesc peste tot iar ce zici tu cu 1-2 ani proteine incontinuu ...asta e aberatie fiindca si o cutie de ajuta cat de cat sa iei in greutate

| Cosmin86 a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

Nu chiar peste tot, fructele au o cantitate nesemnificativa, la fel multe legume au o cantitate prea mica.

In canitate semnificativa ( adica peste 20 % ) sunt in ce ti-am enumerat eu mai sus.

Ok, ia o cutie sa vezi cat iei in greutate happy

P.S. : ca sa iei in greutate iti trebuiesc si carbohidrati, nu proteine. Eu folosesc aproape zilnic de 2 ani si tot cam 86 de kg am.

Daca vrei sa cresti in greutate, atunci ia ceva cu raport 3:1 carbohidrati si proteine, cum ar fi Serious Mass de la Optimum Nutrition sau un alt weight gainer

| smartboywhohatesschool explică (pentru Cosmin86):

Eu nu am zis nimic de fructe..stiu unde se gasesc proteine in belsug aminoacizi si restu...ma gandeam ca cineva vine cu un produs care sa ma convinga ca pe net tot gasesc pareri pro si contra...pana la urma inclin spre Animal Pack desi nu e o proteina e un complex cu "de toate".mai astept pareri.si ce zice UtilizatorulN-muschii facuti natural nu se pastreaza crede-ma, trebuie exercitii fizice macar pentru pastrarea tonusului cat de cat si si asa o data ce te lasi de acest sport o data cu trecerea timpului se va vedea o diferenta

| UtilizatorulN a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

E logic ca se vor pastra decenii intretinuti. "Nu poti sa culegi fara sa plantezi".

| smartboywhohatesschool explică (pentru UtilizatorulN):

Sincer fara suparare fara niciun fel de rautate mi se pare ca tot ce zici sunt aberatii.respect parerea oricum

| Cosmin86 a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

Animal pack e practic un complex de vitamine si minerale la supra pret. Mai bine iei optimen de la ON, are cam aceleasi lucruri dar la jumatate de pret.

| Cosmin86 a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

Si daca ai bani, sa-ti recomand ceva bun :

http://www.megaproteine.ro/......ries-907g/

Dar cutie mare

| UtilizatorulN a răspuns (pentru smartboywhohatesschool):

Respect, la fel! happy