| adyady54 a întrebat:

Buna! Am 13 ani. Vreau sa stiu daca la varsta asta pot vedea daca sunt endomorf, mezomorf sau ectomorf?

14 răspunsuri:
| nik14 a răspuns:

Http://www.bodybuilding.com/fun/becker3.htm

E in engleza, dar poti folosi google translate.
Foarte bun!

| adyady54 explică (pentru nik14):

E bun, dar cred ca e pentru adulti.
Daca cerea si varsta era perfect.

| nik14 a răspuns (pentru adyady54):

Nu, este un test general.
Ce am descoperit eu pe net daca nu poti sa iti cuprinzi incheietura cu degetele esti mezomorph sau endomorph.
Daca te ingrasi rapid si scazi greu in greutate esti endomorph.
Daca ai umerii mai lati decat trunchiul probabil esti mezomorph sau endomorph.
Daca ai umeri ingusti esti ectomorph.
Daca constructia corpului tau este mica esti ectomorph.

Intr-adevar esti in crestere si nu se stie cum iti evolueaza corpul, dar putin sport indiferent de tipul tau de corp nu strica.

| adyady54 explică (pentru nik14):

Fac sport.Am o gantera de 15kg, fac flotari dar acum vreau sa fac rost de o haltera 60kg pentru. ca fac prea multe flotari si nu cred ca mai sunt chiar asa de eficiente, fac cam 100-120.

| nik14 a răspuns (pentru adyady54):

Ce constructie ai? Adica inaltime, greutate?

Daca le faci asa ca pe apa, esti bun, iti trebuie neaparat un abonament la sala de sport.

| adyady54 explică (pentru nik14):

Am 1,70 inaltime, 57kg, am umerii lati, cutia toracica are 88cm, bicepsul 31cm dar am incheietura mica, o pot cuprinde dar cand despart degetele nu mai pot.

| adyady54 explică (pentru nik14):

Dar sa stii ca am multa forta.In clasa a 6 a dadeam toti copiii indiferent de clasa la skandenberg si nimeni nu ma batea si nu ma bate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru adyady54):

Interesant, cantaresti cat o gantera si "stii skandenberg" laughing

Copii mici

| adyady54 explică (pentru Cosmin86):

E impins de la piept si trebuie o greutate cat mai mare cat sa faci 6-8 repetari.Nu mai scrie daca nu sti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru adyady54):

Fac de 10 ani sala, nu-mi explici tu mie ce "nu stiu", copil de 13 ani.

| adyady54 explică (pentru Cosmin86):

Tu cate kg aveai la 13 ani? Si cat ai acum?

| Cosmin86 a răspuns (pentru adyady54):

Nu mai stiu cat aveam la 13 ani.

Acum am 93.

| adyady54 explică (pentru Cosmin86):

Cati ai ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru adyady54):